| Chetys a întrebat:

Hei oameni frumosi..cam greu sa incep..am 17 ani..si atunci cand eram mai mica, pe la 5-6 un copil m-a lovit cu o piatra.mi-a spart capu'. dupa un timp mi s-a declansat un defect la ochi, strabism..am purtat ochelari ceva timp, dar fiind mica ..nu bagam de seama, erau copii rai si eu puneam botu'. apoi, tatal meu a murit, eu m-am schimbat la fire..insa de, defectul meu nu s-a mai ocupat nimeni..acum un, cand fratele meu trebuia sa mearga cu mine la Bucuresti la control, a facut accident...si s-a tot amanat..ma tot rugam de mama, imi tot promitea ca atunci cand vine in tara, vom merge..si nici in ziua de azi, nu s-a tinut de cuvant, ma tot rog de ea, dar parca tot evita.iar fratele meu e plecat si nu ma mai poate ajuta acum.m-as duce eu.dar sunt mica si am nevoie de bani..si cum strabismul este un defect destul de nasol, am cam avut de suferit..acum nu imi mai pasa, sunt doar vorbe, dar aici e vorba de mine..nu prea mai am sperante, nici incredere in mine si incep sa fiu rece ..nu vreau asta plang mereu, dar incerc sa devin tare..si da, o cam urasc pe mama pentru ca nu e in stare sa isi dedice putin timp pentru fiica ei.dar chiar nu stiu ce sa mai fac, pentru ca totul merge cam prost..nu arat urat ..arat bine si la corp sunt draguta si la fata, dar defectul asta ma omoara si nu stiu cum pot gasi o cale sa ajung undeva sa pot scapa de el.o idee, un sfat? Dau fundita. :*

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Trista povestea ta,pacat ca ai suferit /suferi in continuare mai ales ca esti tanara,din pacate ai pierdut increderea in alti,familie,propia ta mama deci va fi greu sa fi acolo unde ai fost poate inainte de acel accident daca il pot numi asa, eu spun sasi faci o consulatie completa oftamologica si sa vorbesti cu doctorul,din cate stiu eu trebuie sa porti ochelari o vreme si apoi poate o operatie,eu unu nu mas baga pe operati oftamologice,personal nu consider ca ai un defect nu a fost vina ta si nu vad de ce sa te plangi oamenii rad din orice in ziua de azi,traim intro societate tampita si cretina plina de prosti majoritatea,tu trebuie sa alegi persoane care te accepta si sa nu te scimbi sa fi pe placul altora,ai o varsta foarte frumoasa esti tanara nu meriti sa suferi din cauza asta,sunt persoane paralizate,oarbe,uni in cancer terminal totusi spera la viata,tu esti sanatoasa important e sa nu se agraveze in viitor,cred ca cu tehnologia din ziua de azi ai sanse mari, daca ai asigurare du-te la doctor numai sta, fi selectiva cu oamenii din jurul tau alege pe cei buni pe cei rai ignorale, fi mai curajoasa nu te lasa la pamant ca toata lumea te vrea la pamant sa stii, nimeni nu vrea sa fi mai presus ca ei, multa bafta, eu la optica am platit 130 ron mi-au facut destule chesti la ochii

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E serioasa treaba.
in primul rand nu trebuie sa o urasti pe mama ta dar asta e alta poveste.
Nu trebuie sa plangi. Sunt singur ca totul o sa fie bine. Dar lucrurile astea te-au intarit cumva. Ti s au intamplat atatea, asta inseamna ca o sa vina si lucrurile bune.

Ai putea sa vorbesti cu cineva din orasul tau. Un medic oarecare care poate sa te ajute sa iti dea o recomandare.
din ce oras esti? Poate te pot ajuta eu in sensul ca familia mea lucreaza un dimeniul sanatatii.
Si nu iti pierde speranta. Asta darama pe oricine.
Sper ca te-am ajutat macar putin desi nu cred, in sensul ca aceasta problema este foarte... grea.
Iti doresc numai bine si multa sanatate in caz ca nu ne mai auzim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ea are probleme iar pe mă-sa o doare în cwr. De ce nu ar trebui să o urască? Ia zi-mi și mie povestea aia.