| Peters_Dana_1995 a întrebat:

Hei pe 26 plec la mare si vreau sa imi vina menstruația mai repede deoarece mie ultima oara mi-a venit pe 24 si de obicei vine mai devreme sau mai tarziu, depinde.
Este buna soluția cu baia fierbinte?
Sau daca știți alte soluții (fara anticoncepționale sau altceva).

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ce face pentru ca menstruaţia să-ţi vină mai repede!
Mai ales că ai doar 13-14 anişori.

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......de-sigura/

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia este un proces caare se produce efectiv doar pe baza hormonala. Adica, menstruatia incepe doar in momentul in care corpul galben (ramasita a ovulului nefecundat) nu mai produce hormonul progesteron, ceea ce produce moartea ENDOMETRULUI si drept urmare organismul femeii incepe sa produca o substanta denumita prostaglandina care are rolul de a induce crampe in muschii uterului si astfel sa inceapa eliminarea endometrului prin transformarea acesteia in menstra. In concluzie, poate fi grabita inceperea menstruatiei cu cateva zile insa aceasta se poate face doar hormonal si sub supravegherea unui medic ginecolog. Multa sanatate!

| OnuOnulică a răspuns:

Nu poți să o forțezi să vină mai repede sau mai târziu.

| Andreeea21 a răspuns:

Bună.
Am verificat pe pielea mea și am descoperit că, atunci când consum un vin fiert sau nefiert, îmi vine "ciclul".
Și atunci când depun efort fizic, mai mult decât în ultima perioadă.
Nu garantez că e așa la toată lumea.
Sper că te-am ajutat. ^_^

| BlueIrINA a răspuns:

Nu ai cum sa grabesti procesul tu singura, si ai nevoi de niste "pastile" si trebuie si supraveghere medicala.