| riri_6194 a întrebat:

Hei prin intrebarea asta vreau sa-mi lamuresc mia multe probleme. Dau FUNDA binenteles.

Deci mai intai exista o nebun la scoala despre care nu prea stiu multe, stiu doar ca nu ma suporta si nu stiu cum so evit ca sa nu imi faca ceva ca sincer mi-e frica (nu i-am facut nimic ). Am un fost amic care ma dispera. Iam spus ca nu mai am ce sa discut cu el ca vb foarte urat cu mine(nu vreau sa zic ca bagati spam) si face niste lucruri care ma deranjeaza foarte tare (imi pune piedici, imi pune mana pe fund, ia obiecte de-ale mele si le murdareste sau le strica). I-am zis de o mie de ori sa ma lase in pace si el nimic. Am un iubit dar am impresia ca parca imi vrea rau. nu-mi ia niciodata apararea, pur si simplu tace si cateodata chiar rade de ce mi se intampla sau de ce imi zic alti sau imi fac(lucruri care pe mine chiar ma dor sufleteste sau fizic). Icerc s amna intreb daca el chiar nu vede ca sufar din cauza asta. Nui mai suport prietenii, cel putin uni. Cand suntem cu ei ma simt ca dracul. Nu ca ar face prietenul meu ceva dar ma simt intr-un fel batjocorita de prieteni lui si cand il vad ca el nu reactioneaza in nici un fel, ba cateodata mai si rade cand ma jignesc aia sau imi fac ceva.(si fostul amic ala de v-am spus mai devreme e printre prietenii lui) imi vine sa-i dau o palma si sa plec dracul de acolo. Nu pot sa nu mai stau cu prietenii lui pentru ca el vine cu ei, scapa de ei daca ramanem pe afaea sau ceva, dar totusi nu ii suport ce sa fac? nu mai spun ca el este un fel de lider al lor. exagerez cu tot ce spun? spuneti-mi ce a fac in toate situatile pe care vi le-am spus mai sus va rog mult :d (?)

Răspuns Câştigător
| DeEAஐ a răspuns:

Doamne mai fata1firar ei sa fie de baieti! primul pas sa nu mai suferi e sa ii dai papucii la nesimtitul ala caruia nu ii pasa de tine! daca ar fi cineva care sa merite o palma din partea ta ala e primul! cum sa le permita grosolanilor aia sa te faca sa te simti stanjenita chiar de fata cu el? firar el sa fie! l-as manca de viu! fa-ti alti prieteni! sunt convinsa ca sunt si persoane in jurul tau care te pretuiesc si sunt de teapa ta! renunta la ceilalti! ignora-i pleaca pur si simplu de langa ei cand vezi ca o iau razna nu trebuie decat sa le arunci o privire de dispret care spune mai multe decat vorbele lor de pusti lipsiti de bun simt! si tipul ala care il numesti iubitul tau nu e in stare sa se intalneasca doar cu u? eu credeam ca asa e normal sa petreceti mai mult timp singuri,nu cu toti stupizi aia dupa el! asta imi da impresia ca nu e de loc sigur pe el si se teme sa nu se simta el stanjenit fiind singur cu tine! pentru ca nu ar avea nimic de spus fiind un penibil care nu are in cap decat "replici ieftine si ironii"! iar descreierata aia care nu are altceva de facut decat sa se ia de tine nu e decat o frustrata si o complexata! sigur e geloasa pe tine! ia ia-o u odata in primire si bag-o putin in sperieti! amenint-o ca e deja parata la diriginta(a) sau ca parintii tai sunt la curent cu tampeniile ei! daca nu da-i foclaughingnu iti fie teama de nimeni si esti puternica, si u poti fi ca ei doar ca nu iti permite bunul simt! daca ii ignori or sa se plictiseasca, nu le arata ca te ranesc sau ca te fac sa te simti intr-un anume fel!

5 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Paii.dupa situatiile pe care le-ai spus, e destul de aiurea totul, s-a intors totul pe dos si cum nu te asteptai niciodata sa fie.Deci prima data despre nebuna din scoala ta,daca se utia la tine nu o privi, nu o baga in seama, deoarece asa nu cred ca iti va face ceva anume.Acum amicul care te dispera,poate ala e felul lui de a glumi (daca mai face asta si la altele sau alti),iar daca nu tocmai si ata vrea sa te dispere(daca iti face asta doar tie),atunci chiar nu iti ieste nici macar ''om din vedere". Okey,deci ai un iubit dar aprca iti vrea rau,rade de tien in loc sa sara pentru tine, atuncea acela nu iti este un iubit, ci este cineva care mai mult isi bate joc de tine.In concluzie te-ai bagat unde nu trebuia intr-un grup al ''imaturilor''carora nu le pasa de tine si prost ai facut,renunta la persoanele care iti fac asta,sau incearca sa stai de vorba cu ele dar spune-le sa gandeasca serios in momentu acela,sa nu o ia in gluma.Tu pari a fi cineva care totusi gandeste mai maturi iar ceilalti niste ''copii fara cap'. Fale ceeea ce iti fac si tie,sa avda cum e, poate isi dau si ei seama ca te deranjeaza cum se comporta cu tine prim modul de a lef ace ce iti fac si tie nu ma refer sa leo intorci fix cum tiau intorso si tie ci sa nu ii mai bagi asa mult in seama sa ii ignori mai mult, vezi poate asa isi pot da seama si vor reveni toti la normal.

| Johnny_3797 a răspuns:

Cel mai bine sa vorbesti cu el despre comportametul prietenilor lui si a iubitului tau spune ce simti si gata. Daca el tine la tine atunci va face ceva ca sa-ti fie mai bine sau mai rar sa va vedeti cu ei dar daca nu va face nimic atunci nu prea tine la tine si asa ca vezi. Daca va merge tot asa atunci nu are rost.Cel mai bine sa vorbesti daca nu va intelege atunci il lasi si nu vorbesti nici cu el nici cu prietenii ceia nu te vezi cu ochii happyAi grija si succes

| MusicFan_6770 a răspuns:

Of, of...

Si eu am trecut prin ceva de genu, dar eu sunt baiat, am procedat altcumva. Uite... mai bine gasesteti un prieten adevarat care nu-ti vrea nici un rau. O sa ii poti spune toate problemele tale iar el/ea te va ajuta. (Desigur o va face altfel nu e un prieten pe care te poti baza)

Cu acel prieten te poti duce la ei sa te razbuni folosiind aceeasi moneda. (Stiu ca cuvantul ''razbuni'' nu e potrivit dar nu mi-a venit alt ceva in minte)

Cu acel prieten vei putea sa discuti si desigur, cum se intampla destul de des, vei cunoaste si prietenii lui apoi vei face un grup mai puternic ca ceilalti (teoretic vorbind).

Iti urez succes iar daca vrei sa mai vorbim pe mess trimite-mi in privat id-ul tau

bafta!

| VICA_8535 a răspuns:

In primul rind ii pui ultimatum prietenului tau (ori tu ori prietenii),atunci vei vedea ce va alege,dar imi pare ca va alege prietenii, sa tzinut la tine avea sa-ti ia apararea, oricum mai departe...incearca sa-i evitzi amicii,sa nu-i bgi in seama, sa nu reactionezi in niciun fel, posibil dupa o perioada nu te vor mai deranja!

| bianca_2229 a răspuns:

Eu cred ca n acest caz tu trebuie sa iei o decizie si sa spui 'nu' atunci cand chiar trebuie. prieteni lui nu te suporta si daca prietenul tau nu ia nici o atuitudine il legatura cu asta, nu iy lasa sa te batjocoreasca sincer nu meriti asta prietenul tau va trebui sa inteleaga ca nu iy suporti si sentimentul e reciproc