| DianaPlusica a întrebat:

Am aproape 14 ani si un prieten de 14. Il iubesc de 2 ani. Si stie. Am fost de doua ori impreuna dar nu m-a placut niciodata. Incerc sa-l urasc... Intr-adevar nu mai vorbim ca inainte. Aproape deloc. Acum am aflat ca este cu una din prietenele mele. Nu stiu ce as putea sa fac. sad

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Sa inveti cum sa tii un baiat langa tine.Ori asta ori iti vezi de viata ta si il vei uita eventual.

| RagnarokR a răspuns:

Da-i pace si gaseste-ti altul. nu e singurul baiat din lume. si nici nu ar avea rost sa stai cu el. mai bine nu.

| DianaPlusica explică (pentru RagnarokR):

Am incercat. Am fost cu un baiat care ma placea dar eu nu simtem nimic pentru el pentru ca ma gadeam mereu la fraier.

| RagnarokR a răspuns (pentru DianaPlusica):

Atunci la tine e problema, nu laalti baieti. renunta la incapatanare, pentru ca tu pentru acel baiat nu simti iubire. Daca ati fi fost impreuna si ati fi petrecut clipe frumoase, v-ati fi cunoscut unul pe celalalt, atunci ai fi putut sa ajungi sa il iubesti. Asa insa, iubesti doar 'imaginea' sa, ceea ce exprima el, dar nu pe el in sine, fiindca nici nu ai avut ocazia.
iubesti o coperta, o imagine. e ok, toata lumea isi alege o astfel de eprsoana dupa care tanjeste. asa se spune ca incepe adolescenta.
e perfect normal, dar 2 ani e deja prea mult.

ar trebui sa te distrezi, nu sa tanjesti dupa o imagine. bucura--te de viata, socializeaza, distreaza-te cu prietenii si brusc, un tip interesant se va indragosti de zambetul tau.
nu mai pierde vremea, distractie!
cat despre asa-zisa ta iubire, cand te va vedea el fericita alaturi de unul mult mai bun decat ar putea el sa fie vreodata, o sa se simta tare tare prost si neinsemnat. asa ca nu iti fa griji. va primi si el ce merita.