| Katty2013 a întrebat:

Am o intrebare legata de scoala:
Deci,anil acesta ma mut intr-o scoala noua in alta tara, asta inseamna colegi noi.Imi este putin frica ca nu ne vom impaca, ce sa fac ca sa le par draguta de la inceput? Cum sa ma comport?
Funda!happy

4 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Buna!
Pai,cea mai buna metoda ar fi sa inviti cateva colegi la tine acasa, sau pe rand.Stii ca atunci cand mergi la cineva acasa parca ai mai mult respect pentru el, nu?
Acolo vorbiti, va imprieteniti.Cand intri in clasa ii saluti, ii intrebi ce face, chestii din acestea.Incerci sa fii cat mai draguta pentru inceput.

| RainmakerX a răspuns:

Buna!
Uite cateva sfaturi:

1.Fii sociabila cu toata lumea.(saluta-i, intreaba-i ce mai fac, etc.)
2.Fii draguta (aranjeaza-te ) si ia atitudine. (adica sa nu pari usuratica /de moravuri usoare)
3.Ia o atitudine ce impune respect.
4. Apropie-te de cateva persoane. Alegeti niste prieteni mai buni dintre aceia ce par de treaba.
5.Prietenii cei mai buni cheama-i pe la tine, discutati, petreceti timp impreuna pentru a crea o legatura intre voi.
6. Daca cineva este suparat atunci prefa-te ca iti pasa (chiar daca nu...) Fii alaturi de aceste persoane si o sa vezi ca si ele o sa fie alaturi de tine.
7. Observa anumite lucruri la ei, observa ce lucruri aveti in comun si discutati. (Fii atenta la detalii. Oamenii apreciaza daca iti poti aminti ceva ce ei ti-au spus cu mult timp in urma. Sper ca intelegi.)
8. Ureaza-le "La multi ani!" si da-le mesaje de sarbatori...
9.Fii mereu pozitiva! Nimanui nu ii plac negativistii!
10.Fii prietena cu toti. Nu conteaza ca unii dintre prietenii tai nu se inteleg, tu incearca sa fii aceeasi cu toti asta daca nu cumva prietenii te pun sa alegi dintre ei...

Sper ca te-am ajutat... Succes!

| 03Didy03C a răspuns:

Doar fii tu insuti, colegii ar trebui sa te placa pentru ceea ce esti, nu pentru ceea ce vrei sa pari ca esti. Doar zambeste, fii politicoasq, nu te comporta urat. Fa-ti 2-3-4 prietene bune, pentru ca nu iti trebuie mai mult, si te vei integra usor. Pupici :*