| Pirvan12345 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o nelamurire. Am 110 kg, 188 inaltime, fac sala de 4 luni de zile, am avut 132 kg. am slabit dar acum o cam dau in bara cu mancatul... eu daca fac sala in fiecare zi si trag de fiare, muschi fac nu? Dar nu mai slabesc, sper ca fac muschi adica sa nu ma duc degeaba daca nu mananc corect.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai slabesti fiindca ai atins un stagiu de platou si stagnezi, pana nu schimbi procesul de arderi, cum ar fi cel de alergat pe bicicleta, sau lucrat cardio pe aparate (cross tariner sau rowing machine), 1-2 ore pe zi, ca procesul de ardere sa se activeze si sa incepi a pierde din nou greutate.
Atentie: nu consuma carbohidrati, dulciuri si sucuri, ca procesul sa poate avea loc, fiindca aceste alimente iti blocheaza procesul de ardere si pierdere din greutate.
Nu trisa, bea apa cand iti este foame sau sete, dar nu bea sucuri sau alte porcarii.

| aimullah123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa nu mai manance carbohidrati? Carbohidratii reprezinta principala sursa de energie a creierului. Poate ai vrut sa zici sa nu consume carbohidrati care sa nu fie rafinati. Asta da. Ba mai mult decat atat, carbohidratii va ajuta sa scapati de depozitele de grasime. De pilda, ovazul face parte din categoria carbohidratilor cu eliberare lenta, ceea ce inseamna ca nu va vor ridica brusc nivelul de zahar din sange, va vor ajuta sa ardeti grasimile si totodata vor mentine senzatia de satietate. Pe langa asta, carbohidratii mentin nivelul de zahar din sange echilibrat, ceea ce inseamna ca reduc riscul de diabet de tip 2.

| aimullah123 a răspuns (pentru aimullah123):

In propozitia "Poate ai vrut sa zici sa nu consume carbohidrati care sa nu fie rafinati" exista niste greseli. Ma rog, deci ceea ce am vrut sa zic acolo este ca trebuie sa evitam carbohidratii rafinati

| aimullah123 a răspuns:

Ce inseamna ca nu mananci corect?

| Pirvan12345 explică (pentru aimullah123):

Mananc la 12 prima masa. dim nu pot si mananc cum ar fi o tocanita. de pui chesti d astwa dar mai gafez cand vad o ciocolata sau chesti. intelegi. nu mananac fast food uri sau ceva greu.

Răspuns utilizator avertizat