| DianaMaria18 a întrebat:

Am unghiile destul de lungi, iar una dintre ele mi s-a rupt la sport. Nu ma indur sa le tai pe toate, dar vreau sa imi creasca aceeasta mai repede.Ma puteti ajuta? Eu inainte imi rodeam unghiile, dar m-am decis sa nu le mai rod. Mi-au crescut in aproximativ 2 luni. vreau sa imi creasca acum voarte repede. Am solutii si tratamente, dar vreau cev gen mituri....am auzit de lamaie, apa sau sare...dar nu stiu cum sa aplic. Help!

1 răspuns:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Stiu ca este foarte greu atunci cand ti se rupe o nghie, dar nu ai ce sa faci.Nu exista nimic care sa le faca sa creasca peste noapte.Asa ca uite ce zic eu:
Fi puternica! Trebuie sa ti le tai pe toate, iar ele vor creste chiar mai repede, pentru ca au fost proaspat taiate.Nu trebuie sa iti para rau, pentru ca asa sunt unghiile:cresc.Se mai si rup, e adevarat si trist, dar tot cresc.Iar daca iti va parea rau iti vor creste si mai greu.Asa se zice si despre par,cand te tunzi.
Deci:
Iti tai unghiile la aceeasi marime, le dai cu lac, apoi cu oja ta preferata, ca sa ti se para super dragute, si le lasi asa.Pur si simplu le ignori.Nici sa nu te mai uiti la ele laughing Si o sa vezi ca acum, daca suntem in timpul scolii, o sa fi ocupata si o sa uiti de ele.O sa iti creasca mari fara sa iti dai seama happy
P.S.: si eu mi-am ros unghiile, insa acum le am lungi si frumoase.Insa acum ma cearta mama mai des pentru ca ii cam consum acetona laughing
Succes! happy