| 12345Andrei12345 a întrebat:

Hei TPU! De câteva zile îmi doresc să vorbesc cu un coleg de clasă. În timpul orelor îmi fac curaj, exersez conversația, îmi fac un scenariu imaginar, dar în pauză când dau să merg la el ma simt stresat, anxios, speriat, ma gandesc brusc la scene în care el râde de mine, îmi pierd curajul și merg în schimb să stau cu niște colege cu care mă înțeleg bine. Cum pot să-mi păstrez calmul, să nu las gândurile negative să mă controleze? Cum aș putea să îmi mențin curajul necesar pentru a conversa cu respectivul coleg? (Menționez că îmi place de acel coleg, eu fiind baiat si da sunt sigur de orientarea mea.)

Răspuns Câştigător
| Radu3222 a răspuns:

Din ce am citit mai jos, uni n-au nici o treabă cu LGBTQ+, și dacă ești gay numai ai voie să iti faci prieteni băieți ca te da afara din școala? rolling on the floor
Sfatul meu pe care ti-l dau cu cea mai mare plăcere, pentru ca și eu am fost în aceași situație ca tine. În principal dacă vrei sa te apropii de el ca prieten, chiar dacă îl placi, nu e ok. Având în vedere ca îl placi, e ca și cum ai pune benzină pe foc, mai ales dacă el e str8, până la urmă poti vorbi cu el ca prieten, dar să intelegi care sunt șansele să te atașezi și după să suferi.
Oricum, ca să scapi de anxietate, concentrează-te pe respirația ta, când iti apar ganduri negative, ai putea să începi conversatia, cerându-le un pix și după să te faci curios ce face și cum este.
Sau după ore, poti vorbi cu el prin sms-uri creând o conexiune între voi, ca mai apoi să stati la școală să vorbiti ca prieteni.
Numai să ai curajul acum sa-i dai SMS.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca el nu este gay, te sfatuiesc sa nu i te adresezi, ca risti sa-ti faca raportare la directorul scolii.
Daca vrei musai sa vorbesti cu el, fa-o dupa ce plecati de la scoala, in afara incintei scolii, ca sa nu te raporteze.

| 12345Andrei12345 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu vad niciun motiv sa ma raporteza. Vreau sa-i conversez ca intre amici/colegi. Ce legatura are asta cu directorul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 12345Andrei12345):

Pai are legatura, fiindca tu esti gay si vrei sa-l acostezi pentru ca-ti place de el.
Asa ceva nu se face la scoala!

| 12345Andrei12345 explică (pentru Violleta2022):

Tot nu inteleg.Ce legatura are orientarea mea cu chestia asta? Vreau sa vorbesc cu un coleg, da imi place de el, dar doresc sa coversez ca de la coleg la coleg/ amic la amic. Stiu ca nu am sanse cu el de aceea doresc sa fiu DOAR prieten cu el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 12345Andrei12345):

Daca nu avea nici o legatura, nu ai fii avut nici un motiv ascuns sa vii sa ne ceri noua parerea, aici. Pentru atat lucru ai fii fost capabil si tu sa iei o decizie.

| 12345Andrei12345 explică (pentru Violleta2022):

Daca ai fi citit intrebarea, ai realiza ca nu e o decize de luat si chiar intreb cum pot sa imi controlez anxietatea. Mai intai citeste intrebarea si dupa da raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa-i marturisesti sentimentele tale pentru el sau doar sa comunicati ca si colegi sau ca amici?

| Strwberrs a răspuns:

Buna! Este posibil sa iti fie frica de cum este persoana, nu de ea in sine si in tot sensul cuvântului. Probabil persoana respectiva este mai rea de fel, de aceea iti imaginezi ca rade de tine etc. Am avut si eu o problema asemanatoare cu o fata, se comporta ok cu mine uneori, dar dupa, ii ceream ceva si zicea nu.
Gaseste-ti alti prieteni. Probabil de abia stie ca existi. (Acesta ar fi sfatul meu, tu faci ce vrei).
Sper ca te-am ajufat! Lasa-l pe baiat in pace daca nu poti, sau doar arunca-ti tot curajul inainte si daca isi bate joc de tine, ii explici tot ce faci tu in ore pentru el in loc sa te concentrezi, si el asa se comporta.
Succes!
Raspuns castigator? Mersihappy

| 12345Andrei12345 explică (pentru Strwberrs):

El e un baiat bun. El ajuta pe toata lume si stie ca exist, deoarece in fiecare zi ma intreaba cum sunt, ce fac, dar eu o dau in bara, raspunzandui sec si apoi plecand repede, facand impresia cu nu vreau sa am treaba cu el.

| Strwberrs a răspuns (pentru 12345Andrei12345):

Atunci iti aduni tot curajul la un loc si vorbesti cu el, fara frica, ca nu te omoara. happy