| Nico23458 a întrebat:

Mi se pare ciudat sa povestesc despre asta pe net, dar totuși...

Deci am 16 ani și stau cu bunicii. Eu sunt o fire mai timida, prefer sa stau singura decât în compania altor persoane. Și de-asta nu am prieteni. Mă simt aiurea când văd alte grupuri plimbandu-se și râzând și eu stau singura. Am incercat sa îmi fac prieteni in clasa, dar pur și simplu nu știu ce să vorbesc cu ei. Despre ce as putea sa vorbesc cu ei? Sau daca ies afară și întâlnesc alte persoane cum să mă împrietenesc? Pe langa asta eu am o părere foarte proasta despre mine și probabil că și asta mă împiedică să comunic.

Ce sa fac? Dati-mi un sfat, ceva. Voi ați trecut prin asta? Ce-ai făcut? Va rog sa o luați în serios daca tot ați citit ☺️

2 răspunsuri:
| DiyanAndorea a răspuns:

Stai linistita. Si eu sunt la fel. Doar ca eu nu am acest sentiment de,,vreau sa am prieteni,, sau sa fiu constienta ca sunt singura.
Stiu foarte bine cum sunt,,prietenii,,. La varsta asta nu vei avea decat cunostinte sau persoane cu care iti omori timpul. Daca esti o fire mai retrasa, nu poti sa iti faci imediat prieteni sau sa fii populara. Ar insemna sa devi cineva care nu esti si sa faci prostii.
Eu zic sa stai linistita, ca atunci cand va veni timpul, iti vei face... prieteni. Ai zis ca te simti bine singura decat in compania altor persoane, dar ca totusi ti-e aiurea cand ii vezi pe altii distrandu-se iar tu facand contrariul.
Poate ca gandesti prea mult si de aceea nu stii ce sa zici. Poti pur si simplu sa zici,, buna ce faci?,, sa ii raspunzi la intrebare altcumva decat,, bine,, si sa stai acolo. Zambesti, razi, nu sa stai ca o statuie ca nu ai altundeva unde sa stai.

Ideea este sa nu devii disperata si sa vrei sa iti gasesti anturaje. Nu incerca sa cauti mai multa atentie decat poti duce. Dar intai de toate, trebuie sa iti formezi o anumita personalitate, dupa care sa atragi persoane de acelasi fel cu tine. Este foarte greu sa gasesti prieteni, dar nu este deloc greu sa comunici. Poti baga un pretext, sa intrebi random unde e sala cutare ca sa vezi daca te balbai sau daca duci propozitia pana la capat.
A, si cand iesi afara cu cineva pe care cunosti, si te duce la alte persoane, pur si simplu iti faci curaj, intinzi mana dreapta si spui cum te cheama, dupa care spui,, incantata,,. Simplu, nu? Daca ai pe cineva cu care te intelegi bine, o poti ruga pe acea persoana sa iti prezinte alte persoane, dar o rogi sa fie subtila, sa nu te faca sa pari ca esti in cautare de prieteni. Desi, daca ma gandesc mai bine, nu este nicio problema in a vrea sa cunosti persoane.,, Am iesit sa mai cunosc si eu persoane,, mare grozavie!winking
Uita te la ted.com pentru discursuri motivationale si ai mai multa incredere in tine. Nu te desconsidera si gandeste te ca mai mukt de un refuz, nu poti sa primesti. happy

Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| robertnicolae52 a răspuns:

Salut. As putea spune ca am trecut si eu prin asta, fiind baiat de acceasi varsta ca si tine. Nu este mare inginerie, trebuie sa ai incredere in tine si sa fii mai sigura in situatii de genul asta. Daca te baga in seama cineva, raspunde-i politicos si deschide o conversatie. Nu incerca sa impresionezi in diferite moduri, am incercat si eu asta si am reusit sa stric atmosfera. Fii naturala, fii tu insuti. Daca totusi nu te baga nimeni in seama, baga-i tu, deschide o conversatie. Intreaba-i de un film, un album al unui cantaret, sau chiar de o lucrare de la scoala. Cat despre parerea proasta despre tine, nu este un impediment. Si eu am o parere destul de proasta despre mine din mai multe puncte de vedere, insa cand vorbesc cu cineva incerc sa ma calmez si sa uit de toate parerile pe care le am despre mine. Sper ca te-am ajutat, o zi frumoasa sa ai happy