| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai stiu ce simt ura sau iubire. Ei bine im place de un baiat de aproape 8 luni. Inainte vorbeam. ore intregi, toata ziua si noaptea pana pe la 3 apoi dimineata o luam de la capat. Dar ne-am cam racit, de o luna jumatate, de abia vorbim... el e schimbat, are prietena, ba chiar logodnica si nu e foarte mare are 18 ani. In fine. Se ascunde de mine, aflu lucruri despre el de la altii si parca ma doare. Ma doare indiferenta lui. Nu stiu ce s-a intamplat cu prietenia noastra. din foarte apropiati am devenit doar simple cunostinte.
Eu nu am incercat niciodata sa ii despart chiar daca il placeam enorm. Ma bucuram ca e fericit
Am incercat de multe ori sa uit sentimentele pentru el. Dar in zadar. Ba ma baga in seama, ba aparea si el la web cand vorbeam cu sora sa si ma facea sa zambesc.
HELP! AM NEVOIE DE UN SFAT!

9 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Părerea mea este să--l uiți.
Dacă are logodnică, este clar că o iubește, vrea o familie cu ea, și pe tine nu te consideră mai mult decât o prietenă.
Uită-l, nu mai poți face nimic.
Caută pe altcineva, nu mai vorbi cu el și gata. Știu că este greu, dar asta este cea mai bună soluție.

| PŞtefaniaP a răspuns:

Dacă chiar ai nevoie de afecţiune, ''încearcă'' să-l uiţi, dar na fiecare se descurcă cum poate şi găseşte pe altcineva care i se aseamănă câtuşi de puţin.:3 Oricum nu o să găseşti pe cineva identic lui deoarece toţi suntem diferiţi din punct de vedere fizic şi moral! Te pup

| Morooo a răspuns:

Si eu am trecut prin asta. Nu mai vorbisem tot cam o luna si ceva, dar dupa am inceput eu sa-l bag in seama si ca urmare am inceput din nou sa vorbim, din nimic discutia noastra a fost trecutul si ne-am dat seama cat de "prosti" am fost amandoi, el s-a despartit de prietena lui si dupa putin timp s-a combinat cu alta, dar vorbim si suntem foarte apropiati. Iti doresc si tie sa ai norocul meu. Parerea mea este sa vorbesti cu el, sa-i spui ca vreti sa fiti prieteni din nou, ca inainte, sa-i spui ca tii la el, si daca el mai simte ceva pentru tine sa-ti spuna, iar daca iti spune nu sa-i zici ca vei disparea de tot din viata lui. Atunci, in cazul in care inca tine la tine, va recunoaste si problema ta se va rezolva, dar daca nu recunoste parerea mea est esa nu mai insisti. Sa incerci sa-l uiti. Trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa ii spui, sa ai conversatia asta cu el. Altfel nu vad o alta solutie.(crede-ma, dau la psihologie si ma pricep) Mult noroc sa ai!

| blueve a răspuns (pentru Morooo):

Crede-ma ca imi e teama... imi e teama sa ii vorbesc, imi e frica ca ma va injura sau isi va bate joc, desi a mai facut asa ne-am revenit cat de cat si vorbeam odata pe zi dar vorbeam dar acum dintr-o data. i-am spus ca vreau sa imi decolorez varfurile sa le fac blonde sau roscate, inainte parea de acord chiar el mi-a dat ideea sa le fac roscate si acum. daca i-am spus parca am facut o crima. El imi era ca un tata sa zic asa. ma certa, ma invata, ma asculta si imi dadea sfaturi. De cand sunt prietena cu el, viata mea e schimbata. el m-a invatat sa o traiesc, sa lupt nu ca inainte.

| Morooo a răspuns (pentru blueve):

Nu-l cunosc nici pe tine nici pe el. Totusi eu zic sa-i spui asta. Asa, daca vei tacea nu vei rezolva nimic. Daca isi va bate joc, eu zic sa-l lasi in pace, sa-l uiti ...vei reusi. Eu ziceam ca nu voi reusi niciodata sa-l uit, dar, acum cand totul mi-a dat roade (timpul rezovand tot) stiu ca se poate si stiu ca si tu vei reusi. Daca lui i-a pasat de tine, cu siguranta, in momentul in care va vedea ca nu mai comunici cu el, va vorbi cu tine si atunci iti vei da seama daca a tinut sau nu cu adevarat la tine. Cred ca vei rezolva totul cu putin curaj, incredere si bineinteles vointa.

| blueve a răspuns (pentru Morooo):

Am fost indiferenta cu el cateva zile. De ieri nu am vb decat putin ieri cand sora lui a fost plecata pana undeva ( cam 5 min( si mi-a aratat verigheta. a durut dar m-am abtinut sa nu plang sau altceva si am incercat sa fiu totusi cu zambetul pe buze... si azi, mi-a dat mesaj, nici macar nu mi-a zis sys cum imi zicea inainte ci,, tu", eu vazusem mesaju cu 3 ore dupa, nu mi-a aparut desi eram online pe tel. Si i-am raspuns. am vb putin si la sf a zis,, bun mai pot vb pa" cred ca s-a suparat ca i-am raspuns tarziu. Crezi ca imi poti da idul tau? Sa ma mai ajuti... Am nevoie putin.

| Morooo a răspuns (pentru blueve):

Pfff...atunci e clar. Ar trebui sa nu mai vorbesti cu el. Din moment ce ti-a aratat si verigheta, cu siguranta nu mai simte ceva pentru tine. Te vede acum doar ca pe o prietena si atat. Tu nu vrei sa crezi asta, nu te lasi, crezand ca mai tine la tine si te doare enorm indiferenta lui. Dar, draga mea, nu mai poti face nimic. Se spune ca:"Speranta moare ultima!", la tine speranta e moarta, doar ca nu vrei tu sa vezi asta. Nu poti crede cum o persoana se poate schimba asa de repede, intr-un timp asa de scurt. Ar trebui sa te impaci cu ideea ca nu o sa se mai intoarca. Din moment ce este logodit, nu cred ca a facut asta pentru a-ti face tie in ciuda sau ceva de genul. Isi iubeste logodnica si desi tu vrei sa schimbi asta, nu vei reusi.Ar trebui sa te impaci cu ideea ca l-ai pierdut. Stiu ca am fost cam dura, dar asta este adevarul. Cautati alte ocupatii, pe altcineva, sterge-l de la prieteni, de pe mess, din agenda de telefon si in maxim o luna sigur vei reusi sa-l uiti. Nu pot publica datele mele personale. Spune-mi adresa ta de fb si te voi cauta. happy

| Morooo a răspuns (pentru blueve):

Nu am permisiunea sa-ti raspund la mesaje. Daca e. trimite-mi msj cu numele tau si te voi cauta pe fb. big grin

| Catalin_Vlascu_1975 a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa-ti gasesti pe cineva ca el(spiritual ma refer), in + asa e in viata...nu trebuie sa disperi. pentru fiecare om exista o persoana care asteapta de cealalta parte a cortinei