| Cristinaa9933933 a întrebat:

Hei,TPU! Parintii unui prieten au divortat recent,mama amicului meu fiind inselata de catre sot a ramas certata cu acesta. Tatal amicului meu i-a facut mult rau mamei sale si dupa divort a intrerupt relatia cu acestia, iar de curand a reluat legatura cu fiul pe facebook, acesta acceptand sa vorbeasca cu el desi stia ca mama sa i-a interzis sa faca asta.Ce credeti ca ar trebui sa faca?

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Mama nu trebuie sa ii interzica fiului sa vorbeasca cu tatal lui. Indiferent ce a facut, este tatal lui. Problemele dintre mama si tata sa si le rezolve intre ei, fara sa implice copiii.

| JustDeedee a răspuns:

Din moment ce e tatal lui are tot dreptul de a vorbi cu acesta.
Chiar daca tatal nu e in legaturi bune cu mama prietenului tau, nu are niciun drept de a-i interzice sa vorbeasca cu el.
Atata timp cat tatal e doar in relatii bune cu prietenul tau si vrea sa-l ajute cu cate ceva si nu sa-l influenteze negativ nu vad de ce sa nu faca asta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Situatia este destul de incurcata.
Tatal a primit drept de custodie asupra fiului? Are drept de vizita?

In mod normal tatal ar trebui lasat sa vorbeasca cu copilul.

| Cristinaa9933933 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu a primit drept de custodie tatal ci mama. Tatal nici macar nu s-a rezentat la divort pentru a-si cere drepturile de parinte din spusele amicului meu.

| Ritsuko a răspuns:

E tatal lui, are dreptul sa vorbeasca cu el.Mama lui oricum nu ar avea niciun drept sa-i interzica asta, si nu ar face-o. Adica copilul are dreptul sa-si cunoasca parintii asa cum sunt, sunt ai nostril.

| Stefi17 a răspuns:

Pai eu zic ca amicul tau sa-i spuna mamei lui ca vorbeste cu tatal sau pe facebook pentru ca totusi e tatal lui si il iubeste