| puppetmaster a întrebat:

voi credeti ca daca nu ma pricep la mate(am note intre 5 si 9)dar ma pricep bine la romana,engleza, istorie si geografie o sa pot intra la filologie la liceu fara sa fac meditatii? adica o sa am sanse sa iau examenul cu o nota de trecere?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nici eu nu mă pricep la mate, am luat capacitatea, (nota la mate 6, 68), dar la romana am luat mai mare, si uite ca sunt la filologie. Ai sanse foarte mari sa intri. La noi sunt 2 clase de filo, si cea mai mica medie a fost de 5 si ceva (la a doua clasa). happy

| trixiiie a răspuns:

Mă, eu aveam 8 și 9 la mate și la examen am luat 7.65. Bunicel pentru mine.
Nu știu ce-o să faci tu la examen, așa că fă niște meditații.
La liceu contează ce faci în examene, așa că vezi să iei notă cât mai mare. La filo mediile îs mai mari ca la mate.

| Mihaita21 a răspuns:

Te referi la examenul din a 8a deci, orice se poate fara meditatii daca te dedici si ai materialele necesare.
Nu te mai gandii la meditatii, daca incepi d-acum ce faci la bac?
Reia capitolele, fa cate un exercitiu din fiecare fel, apoi cand termini o iei de la capat. Faci de cateva ori asta si garantat iei peste 8.

| puppetmaster explică (pentru Mihaita21):

Dar faza e ca eu pricep mai greu la mate si de asta vreau cu orice pret sa intru la filo ca sa nu dau bacu la mate

| Mihaita21 a răspuns (pentru puppetmaster):

Da corect, greseala mea am uitat ca nu se da mate la filologie la bac...
Din ce tin eu minte la filo se intra mai usor decat la mate-info cu medie mai mica

| puppetmaster explică (pentru Mihaita21):

Dap,nu e ca as ramane repetenta, dar mi-ar fi extrem de greu sa iau note mai bune, adica anul trecut, in afara de mate, la care am avut 7.5, fizica, la care am avut 8.5 si optional mate la care am avut 9 am avut toate mediile de zece. Eu as putea intra si la mate-info daca as vrea, dar nu m-as putea tine, si de aceea ma gandeam sa fac niste meditatii la mate ca sa ma dezvolt putin mai mult

| Mihaita21 a răspuns (pentru puppetmaster):

Eu am facut mate-info si nu as recomanda nimanui laughing, din a 11-a m-am axat pe altceva si nu pe scoala innebunesti cu fizica si mate cate 3 si 5 ore respectiv pe saptamana.