| Mirela2000de a întrebat:

Deci am o intrebare. Eu si iubitul meu am decis sa ne incepem viata sexuala. Suntem virgini si intr-un fel mie frica sa nu cumva sa se rupa sau ceva prezervativul. As avea niste intrebari dar fara jigniri va rog. 1.Se poate intampla ceva cu prezervativul?
2. Daca folosim prezervativ. Este vreo sansa sa ma lase din primul act sexual insarcinata?
3. Doare Rau? Sau pe el o sa il doara?
4. Mi se poate intampla ceva rău in afara de sarcina?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Prezervativul NU se poate rupe sau deteriora, daca este folosit conform indicatiilor precizate la modul de utilizare. 2. ) Teoretic posibilitatea de a se forma o sarcina este egala cu 0 (ZERO) in cazul in care nu se produce nici un "accident" de nicio natura in timpul sexului si in momentul terminarii actului sexual. 3. ) Durerea bineinteles ca apare, fiindca canalul din vaginul unei virgine este foarte stramt in comparatie cu grosimea penisului care poate fi introdus doar fortat. Introducerea fortata a penisului provoaca o intinderea exagerata a fibrelor musculare existente in muschii vaginului ceea ce produce o durere care este cu atat mai intensa cu cat penisul este mai gros. Baiatul/barbatul nu se confrunta cu durerea deoarece acesta nu apare/exista in aproape niciun caz. 4.) Probabilitatea de a ti se intampla ceva rau indiferent de natura acesteia teoretic este atat de mica incat se poate exclude in totalitate. Succes si dezvirginare usoara; daca se poate!

| seth2016 a răspuns:

1. In cele mai multe cazuri nu se rupe. Dar pregatiti-va pentru ce e mai nasol. E o idee buna sa treceti pe la un cabinet de planificare familala si contraceptie.

2. Ca sa fiti linistiti treceti la actiune in perioada cand nu esti fertila. Aveti destule zile.

3. Poate sa doara sau nu, dar depinde de la om la om. Daca esti relaxata, daca preludiul a fost indeajuns de lung nu o sa doara sau o sa doara putin. Daca doare tare va opriti, beti un suc si mai incercati. Comunicarea e importanta la capitolul asta. Cele mai multe fete / femei declara ca doare si durerea e suportabila.

Pe el nu o sa-l doara / nu ar trebui sa-l doara.

4. Boli cu transmitere sexuala, HPV, infectii.

| Kira5854 a răspuns:

PEntru a nu se rupe, e foarte important sa ti rezervorul intre degetul mare si aratator, iar cu cealalta mana trebuie rulat pe penis, pentru ca daca acesta rpinde aer, se va rupe.
2. Daca il pune corect, nu sunt sanse, incearca tu sa ti cu degetele pe rezervor si el sa il ruleze, nu iti fie rusine sa te uiti sau sa atingi, nu e nimic anormal si nutrebuie sa te rusinezi
3. Incercati mai intai pett.ing-ul...gen azi faceti pettting... maine dupa pettting, poate daca esti destul de excitata, puteti trece la sex propriuzis.
4. Avand in vedere virginitatea, nu prea ai ce sa patesti, sansele sunt destul de mici.

5. Nu il asculta pe ala care a scris inaintea mea si vorbeste despr eboli sufletesti si trupesti...e o tara libera, iar sexul este o nevoie biologica, daca te simti pregatita, let's go, e doar alegerea ta si e foarte dragut ca amandoi sunteti virgini, asta e mai rara. Multa bafta

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Hei!
1. Sunt foarte putine cazurile in care se rupe prezervativul.
2. N-ar trebui sa ramai insarcinata folosind prezervativul.
3. Poate sa doara, nu e la fel la toata lumea. E important sa fii destul de "aprinsa", ca sa nu-ti mai pese de durre si sa nu te mai sperie.
4. Ceva rau... nu prea se poate intampla, difera totul de la caz la caz.
E important sa fiti amandoi la fel de convinsi ca vreti sa faceti asta si foarte precauti!

| tileavitali a răspuns:

Esti sigura ca e mai bine sa-ti incepi viata sexuala cu iubitul decat cu sotul tau?

Intre voi trebuie sa fie dragoste adevarata, de la suflet la suflet, nu dragoste trupeasca.

Cine ti-a zis tie ca iubitul tau va deveni sotul tau? Daca ai doar 16 ani asa cum banuiesc, si vrei sa-ti incepi viata sexuala, iti garantez aproape 100% ca cel de acum nu va fi sotul tau, si dupa el vor urma multi altii pana ce te vei casatori, daca te vei casatori.

Daca ai 16 ani, nu fi prostuta, pastreaza-ti fecioria, curatia, nu-ti pierde cinstea de fata, doar pentru ca asa e moda azi printre fete, aceste fete sunt fara minte si nu stiu ce fac.

Tu fii inteleapta si rabda pana la 20 de ani, si ca sa-l testezi pe viitorul tau sot daca are intentii sincere fata de tine, daca tine la tine din suflet si nu vrea doar sex, pune-l la incercare sa vezi daca rabda fara sex pana la casatorie, si atunci vei vedea cu cine ai de a face, daca rabda si ramane langa tine atunci e bun, daca nu rabda si te forteaza, te ameninta cu despartirea, atunci poti sa-l lasi ca nu e bun de nimic, il mana doar instinctele.

Tine minte, Taina Casatoriei e doar o singura data in viata omului si cu ea nu ne jucam. De la neluarea in serios a Taine casatoriei se naruie toata viata omului, asta experienta o arata.

Daca nu vei lua in serios aceste sfaturi trebuie sa stii ce va urma in viata ta si a altora ca tine, deci sa te astepti la:

1. avorturi 2. boli sufletesti si trupesti 3. viata destrabalata, vei deveni curva 4. vei incepe sa iei anticonceptionale care in timp de 7-8 ani te fac sterila, stiu o gramada cazuri 5. rusine, multa rusine peste tine, peste parinti si alte rude apropiate 6. divorturi si copii fara tata, vieti de copii zdruncinate de divortul parintilor, deci multa suferinta si nefericire.

Deci, fii inteleapta si pazeste-ti fecioria pana la cununie, fecioria nu e o rusine, fecioria e o cununa care nu trebuie patata. Dumnezeu sa te lumineze si sa te ajute!