| AnielaaEllaMaxii a întrebat:

Heii TPU. Stiu ca e cam devreme dar voi va costumati in ceva de Haloween? Eu nu :l E o sarbatoare pagana. Nu-mi placeee sad
O sa invit o fata pe la mine sa ne prostim si din astea laughing
Cred ca daca te duci la cineva la usa costumat in moartea, zombie etc. suna la politie laughing

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Huh? pagana?
e o sarbatoare americana importata pentru marketing la fel ca multe altele

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Si atunci Craciunul ce este? Pastele? Sa fim seriosi, romanilor nu le place pur si simplu sa sarbatoreasca altceva...

De Craciun nu vezi toata lumea cum prada de 2-3 ori mai multi bani? De paste la fel. Dar sunt sarbatori normale. De fapt toate sarbatorile sunt pentru marketing, doar ca romanii sunt foarte nationalisti.
Si la noi nu se intampla nimic de halloween pentru ca avem inca aceasta generatie batrana care de abia suporta sarbatorile noastrehappy

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Pastele si craiunul sunt niste sarbatori religioase care au o mare vechime si nu au fost importate pentru marketing precum haloween sau sf valentin

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Craciunul nu mai este sarbatorit cum era inainte, am mers la cineva la colindat la 23:00, tot blocul dormea iar un batran a inceput sa urle la noi ca sa mai tacem ca unii vor sa doarmahappy. Pastele nici nu se mai sarbatoreste decat prin mersul la biserica si cam atat, poate o masa cu rudele.
Deci putem spune ca sarbatorim 1 Mai mai intens ca sarbatorile vechi... trist, dar intr-o tara cum e Romania e normal. Pentru ca doar aici avem o gramada de batrani care cum am spus, de abia agreaza craciunul si pastelehappy Si majoritatea romanilor au ca raspuns la intrebarea : 'De ce nu sarbatoresti halloweenul', ca e sarbatoare satanica sau necrestina sau demonica sau nu mai stiu cum...

| neutrino a răspuns:

In viata, trebuie sa faci cat mai putine lucruri ca nu-ti plac. Personal nici mie nu-mi place aceasta sarbatoare dar ma folosesc de ea sa-i spun iubitei mele cat imi este de draga, sa-i ofer un buchet de flori si sa mergem la un spectacol, apoi la un local, in functie de cum imi permite buzunarul.

| AnielaaEllaMaxii explică:

Cautati pe net daca nu stiti :l
Mie mi se pare o prostie care nu trebuie sarbatorita. Daca voua va place 'moartea', zombii etc. asta e happy Craciunul si Pastele sunt de un infinit de ori mai importante si mai frumoase ok? Parerea voastra, v-am spus happy Oricum la noi in tara nu se sarbatoreste ca in altele. Slava Domnului happy Sa bata cineva la usa imbracat in moartea sau intr-o vrajitoare si sa-mi zica " Ne dati sau nu ne dati"? Heh, nu cred big grin Cu toate superstiile happy Si eu 'sculptez' un dovleac dar sa imi decorez casa cu fantome si sa ma costumez clar nu.
In primul rand (acum vb. de mine nu de ceilalti) eu merg la colindat fiindca imi place nu ca sa castig cativa banuti. Ador Craciunul si Pastele big grin
Parerea voastra.

| AnielaaEllaMaxii explică:

N-am zis ca Halloween-ul este o sarbatare satanica :l Am spus doar ca nu ma minuneaza. E destul de dragut dar unele costume sunt prea exagerate. La Kaufland sunt niste masti cu chip de 'drac'. Serios? Asa este, romanii nu mai sarbatoresc ca pe vremuri sarbatorile religioase. Dar din fericire eu si familia mea o facem big grin

| Gunoi a răspuns (pentru AnielaaEllaMaxii):

Păgână da sărbătoare nu
Lucrurile acestea sunt create în alt sens dar acum fiecare cum percepe şi gândeşte. Aşa zisa zi a morţilor e pentru a pomenii pe cei ce au murit, a pune o lumânare la mormântul lor, a te ruga pentru ei.
Sincer eu nu am participat la evenimente de genul în care să-mi pictez faţa şi nici să te costumezi ca o nălucă
Toate sunt normale, pentru unii, iar pentru alţii mai puţin, dar fiecare are dreptul să aleagă suntem liberi şi "independeţi" laughing
Puţină lume ca tine şi prietena ta ave'i o gândire faină happy