| anonim_4396 a întrebat:

HELP.De cand sunt la liceu ai mei ma tot streseaza sa iau note mari, etc, nu inteleg ca la liceu notele nu mai sunt ca-n generala, am incercat sa le explic da tot nu inteleg ca toti copiii au note ca ale mele.cand le spun, ei zic:"6, pai asta e nota"... ce sa le fac? ps:sunt stricti doar in invatatura ca asa ma lasa pe afara la ore tarzii sau etc.

4 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pai tu straduieste'te sa inveti cat mai bine.Normal ca toti mai avem zile proaste si mai luam cate o nota mica si de multe ori parintii nu inteleg.Nu o sa fie tocmai un sfat bun dar, eu nu le mai zic parintilor cand iau o nota mica si nici nu's dau seama.Am grija sa'mi corectez media, niciodata nu s'au putut plange ca nu invat bine dar de exemplu nici pana in ziua de azi nu stiu ca anul trecut am luat 1 la biologie pe soptit laughing. Mi'am corectat media si gata happy

| iri a răspuns:

Pai stai si invata, mai ales cand sunt acasa ca sa se convinga ca iti pasa. Nu zic sa inveti toata ziua... cat e necesar, sau mai putin, dar sa iasa bine. Intr-adevar la liceu nu mai e ca in generala, notele mari se obtin mai greu. Dar daca vor vedea ca iti pasa, ca te ocupi de invatat, cu timpul se vor convinge singuri ca nu mai e ca in generala. Insa trebuie sa inteleaga ca oricat de bine ai invata se intampla sa iei un 5, 6 sau chiar 4. Bafta!

| Denisse_8813 a răspuns:

Orice parinte rational are pretentia aceasta.Incearca sa nu ii mai judeci si sa intelegi ca nu iti vor decat binele. Sunt constienti ca deja ai devenit domnisorica familiei si iti accepta hachitele adolescentei insa in acelasi timp stiu ca tu esti preocupata de alte lucruri decat sa ai grija de viitorul tau. Din acest motiv sunt ingrijorati si le este teama ca tu te vei lasa dusa de val si vei uita de alte prioritati.

| manuel a răspuns:

Http://www.danyblog.com/2009/09/ani-de-liceu.html :D pentru mai multe informatii despre liceu