| Andreeapupilic a întrebat:

Hey! Am 12 ani si vreau sa stiu cand o sa-mi vina ciclul.
-am secretie vaginala,
-sani de maxim 3 cm,
-par pubian aproape black,
-par axial nema,
Adica am puf de gaina.
E lung dar nu negru!
Va rog sa-mi spuneti cum a fost prima data, va rog.
Colegei mele i-a venit sapt. trecuta si era ora de romana si s-a dus la baie si ce sa vezi? musafirii.....si s-a patat la sport, noroc ca avea pantaloni de traning negri! Va rog spuneti-mi ceva

Răspuns Câştigător
| cosmi222 a răspuns:

Nu poti sa stii ciclul e doar e dereglare vaginala. Dar trebuie sa fii mereu pregatita. Mie mi-a venit cand eram la o prietena ( bine ca eram vecine ) Si mi-a fost foarte rusine sa spun parintilor despre asta dar pana la urma au aflat. Eu te sfatuiesc sa ai mereu la indemana absorbante si servetele umede ( alea sunt cele mai bune ) Prima data o sa te sperii dar dupa nu te vei mai speria. Mie cand mi-a inceput era cand aveam 10 ani. Eram foarte dezvoltata dar na.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cosmi222):

Ciclul nu este o dereglare vaginala!
Ciclul menstrual este un proces fiziologic foarte normal si sanatos, pe care il au toate fetitele si femeile cu varste curpinse intre 13 si 55 de ani.
Aparitia ciclului menstrual este strict legata de procesul de reproducere.
Din momentul aparitiei ciclului, poti face copii, daca ai sex.
Dar, mai multe poti afla de ma mama ta! Te sfatuiesc sa vorbesti cu ea, ca nu prea ai habar ce se intampla cu ciclul ala, cu rolul lui, cu protectia lui samd.

| Andreeapupilic explică (pentru Violleta2022):

Mie rusinee

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeapupilic):

Singura fiinta din lume de care nu ar trebui sa-ti fie rusine este mama ta!
Apoi, esti la varsta la care trebuie sa ti-o faci prietena si sa discuti cu ea, taman aceste lucruri intime.
Cat priveste varsta cand vei avea ciclu, din pacate, noi nu te putem ajuta, singura persoana care iti poate raspunde la intrebarea asta este tot mama ta, pentru ca tu vei avea ciclul, la exact aceeasi varsta cand a avut si ea.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca o sa-ti vina si menstruatia, dar numai mama ta poate sa-ti spuna cand va veni, ca tu pe ea o mostenesti.
Ciclul menstrual debuteaza la fiecare fetita diferit, intre 13 si 17 ani.
Stiu fete dezvolatte foarte bine, carora le-a venit ciclul la 17 ani. Deci, faptul ca ti-au inmugurit sanii si a aaprut parul pubian, nu inseaman ca iti va veni curand si ciclul.
Discuta cu mama ta, ar cam fii timpul sa aveti aceasta discutie si ea iti poate confirma la ce varsta iti va veni tie ciclul.