| ederaalexia a întrebat:

Hey.Am 14 ani si as vrea sa devin bucatar.Problema e ca nu stiu la ce profil de liceu sa dau. Ceva idei...

p.s. as vrea sa dau la profilul filologie

2 răspunsuri:
| Diana769 a răspuns:

Du-te la un profil care contine chimie si biologie. Ca bucatar vei avea nevoie sa stii anumite reactii chimice produse de mancare, si trebuie sa stii organele animalelor si habitatul lor. Deci biologie si chimie, ai nevoie de ele.

| mastersun a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa alegi ceva gen "alimentatie publica" (sunt foarte putine licee cu acest profil). Acum fac si eu un curs de bucatar si pana acum am invatat o gramada chestii interesante. Nu iti trebuie chimie sau biologie pentru ca la curs iti explica tot. Se fac retetele bune si se mai fac si retete gresite (noi spunem "defecte") petru a compara.
Succes!