| CreatzaBắ a întrebat:

Hey, am nevoie de niste sfathuricrying. un prieten mi-a zis ceva mai neplacut de un baiat ce imi place.eu i-am spus baiatului ce am aflat, si astazi s-au certat, si cel care mi-a spus, ma inteleg ft bine cu el, si acum s-a suparat rau pe mine, ce sa fac? am facut bine? niste sfaturi sa ma impac cu el...cryingcryingplss helpp.rasp ce ma ajutha are funditacrying

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai procedat foarte prost, imi pare rau. In primul rand ai ascultat barfa, in al doilea rand, daca era o barfa trebuia sa-l sustii pe baiatul acela chiar si in fata prietenului tau, in al treilea rand ai mers si ai spus asta acelui baiat.
Lucrurile de genul asta duc la rupere de prietenii, trebuie sa intelegi lucrul acesta si sa-l intiparesti bine in minte. Apoi, daca vezi ce ai gresit vei putea sa indrepti greseala si vei reusi sa il impaci si pe prietenul ta.
1. intre prieteni nu se barfeste, nici nu se asculta barfele;
2. il sustii pe prietenul care lipseste, chiar daca nu stii daca a facut sau nu lucrurile despre care se vorbeste;
3. orice lucru spune un prieten despre altul, nu mergi la acela si ii spui, ci ii spui lui sa mearga sa-i spuna asta in fata!
Acuma singura modalitate de impacare este sa-i recunosti ca te-ai purtat prosteste, ca ai invatat o lectie de viata din asta, si ca il rogi sa te ierte. Si invata bine acele principii, nu cred ca vei putea gresii urmandule. thinking

| vikavika a răspuns:

Uite cred ca ar trebui sa te gindesti bine in ce relatii esti cu fiecare dintre ei.intelegi? chiar daca il simpatizezi pe baiatul despre care ai auzit vorbe totusi trebuie sa balansezi relatia dintre ei.care tii mai aproape ca prieten