| miruna1994ioana a întrebat:

Hey! am si eu o problema. ai mei nu ma lasa sa merg la revelion cu niste colegi si niste cunostinte din cartier deoarece ei sunt de parere ca o sa fiu sluga acolo, ca in loc sa ma duc sa ma distrez o sa stau sa fac mancare sau poate chiar nu o sa ne mai ramana mancare la cum ne-am organizat noi, ca o sa ma plictisesc si alte chestii. eu am 19 ani. petrecerea de revelion o sa fie de pe 30 pana pe 4 (asa s-a inchiriat pensiunea). eu nu mai vreau sa mai stau acasa, niciodata nu am fost plecata asa si vreau sa vad cum este. imi doresc f mult sa merg si sa ma pot distra cu "tineretul". ai mei mi-au dat bani pentru revelion, mi-au zis ca pot sa fac ce vreau dar o sa ajung la vorba lor. pe mine ma doare chestia asta pentru ca stiu ca nu sunt de acord. cum as putea sa-i conving sa fie si ei altfel? inteleg ca pe de-o parte isi fac griji dar cred ca am ajuns si eu la o varsta in care totusi chiar imi doresc sa ies. si daca o fi ceva, vreau sa ma dau eu cu capul de pereti si atunci o sa ma trezesc la realitate si o sa-mi dau seama! dati-mi va rog frumos un sfat. nu stiu ce sa mai fac. va multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cam esti majora si ei ar trebui sa intelega chestia asta. si da toata lumea o sa faca manacare la un revelion de genul asta ca na asta e treaba.

oricum chiar daca stati si va faceti de mancare tot e distractiv iti zic eu din propria experienta.

si sa stii ca treaba cu mancarea care nu ajunge e tipic parintilor. zile ca, chiar daca e sarbatoare nu e o regula ca trebuie sa bagi in tine ca spartul.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru suntserios):

Ha ha laughing) esti majora si ei ar trebui sa inteleaga chestia asta.
sa iti explic cum este treaba cu majorii suntserios. parintii au obligatia prin lege sa isi intretina copii pana la varsta de 18 ani, sau pana la varsta de 26 in cazul in care copilul isi continua studiile (fara a le intrerupe). Esti major si faci ce vrei in momentul in care lucrezi, ai bani tai si nu depinzi de parinti. in momentul in care depinzi de parinti respecti regulile casei.

pentru tine Miruna, sa iti raspund la intrebare, singura chestie este ca ei sunt parintii tai. si pentru ei este normal sa isi doreasca sa isi petreaca sarbatorile alaturi de tine. in subconstient ei stiu ca intr-o zi te vei marita si nu vei mai petrece mult timp cu ei. daca ti-au dat bani si ti-au zis ca poti face ce vrei este bine. daca ti-au zis ca o sa ajungi la vorba lor nu semnifica decat ca ei iti accepta deciziile si te lasa sa inveti singura din greseli daca este cazul.

| suntserios a răspuns (pentru Johndoe2023):

Daca iti intretii copilul nu inseamna automat ca trebuie sa pui niste reguli atat de stricte si sa nu ii permiti la 19 ani sa iti petreaca revelionul cu prietenii din cauza ca nu vor avea mancare destula.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru suntserios):

Ii permite " ai mei mi-au dat bani pentru revelion, mi-au zis ca pot sa fac ce vreau dar o sa ajung la vorba lor."

si da. daca nu vrei sa ii permiti nu ii permiti si gata. cat il intretii ai raspundere asupra lui si punct. nu este un lucru imoral sa vrei sa petreci revelionul cu copilul tau, nu este un lucru imoral sa nu lasi copilul intr-un anume anturaj.

raspuns simplu. vrei libertate, fa-ti-o.
munceste, stai in chirie si faci ceea ce vrei
saraca e suparata ca ai ei o vor acasa de rev sad incep sa plang

| suntserios a răspuns (pentru Johndoe2023):

Mi se pare foarte normal sa fii suparat ca la 19 ani nu e lasata sa petreaca revelionul cu persoane de varsta ei, oricum sta cu parintii in casa zi de zi presupun.

libertatea poti sa tio castigi si prin respect si incredere nu neaparat prin bani si mutat.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci,le spui ca mergi la acea petrecere si daca au avut dreptate, dar trebuie sa recunosti asta, pe viitor o sa le spui orice problema vei avea cu ei si le vei asculta sfaturile. Eu stiu ca nici un parinte nu vrea raul copilului sau, cate fete si cati baieti mergeti acolo?