| MissAvocado a întrebat:

Hey happy Lamuriti-ma cu ceva :
Un coleg a pus o poza pe facebook, pe care a sters-o dupa. O colega a salvat poza inainte ca aceasta sa fie stearsa si a repostat-o. Poza era cu fratele colegului meu aflat intr-o situatie jenanta. Acum acel coleg ii zice colegei mele sa stearga poza care se afla in grupul clasei care este privat. Colega mea nu vrea sa o stearga. Este adevarat ca nu este obligata sa o stearga? Pentru ca odata ce pui o poza pe FB ea devine publica si o poate lua toata lumea si sa o foloseasca. Am citit si ca atunci cand postezi o poza pe facebook, aceasta retea are drepturi asupra pozei si tu nu le mai ai.
Va rog sa ma lamuriti...Este colega mea obligata sa stearga poza? De ce da/nu? va rog veniti cu argumente happy vreau sa ii demonstrez acelui coleg sau colegei mele de ce poza ar putea sau nu ramane happy Funda celui mai bun raspuns big grin Raspundeti cat mai repede big grin

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca sunt doar copilarii astea... daca e pe grupul clasei care e privat cu ce te deranjeaza? Cat poate sa fie de jenanta poza? In plus nu o vad decat colegii tai.E adevarat ca fata aia nu a procedat bine si cred ca daca o rogi frumos o va sterge.Sau poti cumva sa te razbuni pe ea si sa pui o poza care sa o puna intr-o situatie jenanta, poti face asta in multe moduri.
Si cred ca moderatorul(cel care a facut grupul)ar putea sa stearga orice postare, trebuie doar sa-i spui daca te deranjeaza poza.

| MissAvocado explică (pentru Bondarel99):

Poi faza e ca eu tin cu colega laughing ca poate face orice cu poza din moment ce colegul a postat-o mai demult pe fb. Vroiam sa-i zic sa o stearga doar daca ar fi un adevarat pericol pentru ea si daca ar fi incalcat ceva drepturi thinking

| Bondarel99 a răspuns (pentru MissAvocado):

Nu are ce drepturi sa incalce pentru ca poza nu e publica si nu se pune ca o ofensa adusa cuiva sau lucruri din astea laughing

| vartolome1 a răspuns:

Te duci la politie! happy

| iuliutzabulinutza a răspuns:

Pai nu este obligata sa o stearga, facebook-ul e un site de socializare si orice persoana are dreptu la ia poze sa le modifice sa zica adevarul sau sa minta daca a postat-o si nu a pus-o pe privat adica poza privata atunci toata lumea are dreptul sa o ia!

| anonimus0011 a răspuns:

Intr-un fel este normal sa o stearga, deoarece in acea poza nu este ea. Este o alta persoana!