| IuliaAndreea0604 a întrebat:

Hey TPU! Acum vreo doi ani eram prietena cu niste colege de la scoala, dar ele deodata au inceput sa se indeparteze de mine si sa lase inteles mesajul ca vor sa ma dea afara din grup, pana la ultima zi de scoala cand ele mi-au zis ca nu ma mai vor in grupul meu.Desi ele au fost extrem de nesimtite cu mine si nici pana acum nu stiu ce naiba am facut asa rau incat sa ma dea afara din grup, am trecut peste si mi-am facut alte prietene.Ma rog, aceste noi prietene ma cam tratau cu indiferenta si nici eu nu eram prea apropiata de ele adica nu eram bff cu ele cum eram cu prietenele de la inceput.Ma rog, acum cateva luni m-am certat si cu prietenele alea si de comun acord am ales sa nu mai fim prietene.Totusi ma bate gandul sa ma impac cu prietenele de la inceput.Am incercat sa cer sfaturi de genul si prietenei mele cele mai bune, dar care nu invata la aceeasi scoala ca mine, dar nici ea nu stia ce sa-mi spuna. Deci cum as putea sa initiez o discutie sau ceva cu acele fete ca sa ma impac cu ele atata timp cat habar n-am ce am facut sa ma dea afara din grup? Ofer funda!

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Trebuie să înveți să accepți un refuz. Nu te vor în grup, resemnează-te cu asta și caută-ți alți prieteni. Le poți întreba cu ce ai greșit ca să știi tu, dacă e cazul de așa ceva, da nu te milogi pentru atenția unor oameni. Nu te vor, împacă-te cu ideea. Ție nu ți-e dor de ele, tu ai o problemă că ai rămas singură și vrei pansament. Asta spune multe...

| Werrich a răspuns:

Sunt de părere ca ciorba reîncălzita nu merge, cu atât mai mult cu cât v-ați despărțit în condiții rele.