| DREDR a întrebat:

Am 14 ani! 1:80 Inaltime si 60 de kg. Mentionez ca sunt baiat.
As vrea sa ma ingras dar degeaba. Mananc mult, chiar foarte mult.E normal? Am ales sa merg la sala sa pun masa musculara, chestia asta ma afecteaza daca sunt slab?

2 răspunsuri:
| adrianaacb a răspuns:

De abia ai 14 ani, ai timp sa te ingrasi! Stai linistit, pana acum ai crescut de acum o sa pui pe tine. Nu exagera cu mancare ca sa nu se deregleze ceva la organismul tau si dupa sa te ingrasi prea tare sau mai rau si ca ai ales sa mergi la sala ai facut foarte bine! Parerea mea e ca nu te afecteaza asta cu nimic! Sunt multe fete care le plac baietii inalti, slabi si cu muschi

| Mk01 a răspuns (pentru adrianaacb):

Nimănui nu-i plac culturiştii exageraţi nu?
Eniuei. Fratele meu ectomorf (că sunt şi eu tot ca tine laughing ) ca să te îngraşi nu contează cât mănânci ci ce mănânci şi când mănânci, încearcă să ai cam 5 mese pe zi la depărtare de 2-3 ore care să conste în ouă, lactate, carne, legume şi fructe multe ca să ai calorii cât să îi ajungă corpului. Dacă mergi la sală i-aţi pachet cu tine şi mănâncă atât înainte de antrenament cât şi după aşa o să depui masă musculară. A da când mergi la sală axează-te pe exerciţiile care antrenează mai multe grupe musculare şi cu o intensitate mare, adică îţi recomand tracţiunile de toate felurile (aş zice mai mult la helcometru) şi flotările din nou de toate felurile.