| MariaAlexandra2004 a întrebat:

deci, exBFF-ul meu m-a inlocuit acum un an dar totusi eram in aceeasi clasa si inca suntem si pana acum, ne intelegeam bine dar de la o vreme, parca nu ma mai suporta. Adica, imi da mesaj doar daca are nevoie sa ii fac poza la un exercitiu la mate sau ceva de genu si la scoala nu vorbeste de loc cu mine. Si, in plus, daca cineva zice ca a facut ceva (gen i-a bagat ceva in ghiozdan sau chestii de genu’) ea se gandeste "Ah ea a fost de vina(adica eu)" si incepe sa ma loveasca. Sau eu si o fata cantam o melodie in engleza si dintr-o data ne oprim si ea imi zice "Macar stii ce zici acolo?" si dupa ce ii zic ca da, se intoarce cu spatele la mine si zice "Doamne, ce proasta esti.". Nu s-a mai comportat niciodata asa cu mine. E o faza sau nu? Ce credeti? Si nu bagati scuze ca "nu o mai baga in seama", " nu e un prieten bun daca iti face asta"... stiu ca se comporta asa dar totusi nu pot trai fara ea... adica pot dar imi e imposibil. O vad in fiecare zi la scoala si in plus ne mai intalnim si in weekend la meditatii deci e imposibil "doar sa nu o bag in seama"

4 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

O poţi întreba. Cu puţin noroc îţi spune care este adevărata ei problemă. Poate e anturajul, gasca 'mult prea cool pentru scoala', poate că te foloseşte...cu atitudinea pe care o are nu i-aş acorda prea multă importanţă. Îţi vezi de treaba ta/ vorbeşti doar atunci când este nevoie (chiar dacă nu-ţi place, sfatul este util) şi nu-i mai face temele, hai o dată, hai de două ori, dar ce va face mai târziu?

| sofisis a răspuns:

Vrea sa iasa ea in evidenta, umilindu-te pe tine. Din pacate in multe prietenii intre fete se intampla asta.
Sau cineva i-a zis ceva rau despre tine. Cum ca ai fi zis sau facut ceva in detrimentul ei.
Oricum, cred ca ai putea sa o intrebi ce naiba a piscat-o de dos si de ce dintr-o data se crede buricul pamantului.

| DumitruS a răspuns:

Te foloseste. Se crede prea cool pentru tine, se foloseste de tine sa o ajuti si se foloseste de tine ca sa capete autoritate in fata celorlalti copii. De aia te loveste si te admonesteaza in public.

Stiu ca e greu dar incearca sa te imprietenesti cu altcineva. Ea stie ca tu ai o slabiciune pentru ea si se foloseste de asta. Nu e sincera fata de tine.

Esti copil presupun, nu-ti face griji, o sa ai o gramada de prietene. O sa intalnesti multi oameni si o sa inveti in timp sa te feresti de oameni de genul.

Cam toti cred ca am patit asta, eu unul am fost de ambele parti ale situatiei descrise de tine in copilarie.

| andrada2222 a răspuns:

Asculta nu poti sta sa fi tratata asa ea se crede mullt prea buna pentru tinesi poate ca este chiar geloasa sau vrea sa dovedeasca ceva desigur ca poti trai fara ea nu e un capat de tara. Din experienta mea nu cred ca se va opri si eu am avut o prietena buna care s-a comporatat exact asa cu mine, iar pana la sfarsitul claselor generale a facut toata clasa sa se intoarca impotriva mea. nu fi fraiera cum am fost ea si ia atitudine cand mai face chestii de genu