| SimplePlanFanKarina23 a întrebat:

Hey TPU!
eu am 18 ani si sunt de cateva luni cu un baiat (21 ani), ne iubim, totul e ok intre noi dar el acum vrea sa-mi cunoasca parintii. probabil poate parea un lucru destul de simplu dar problema e ca parintii mei sunt foarte stricti, mai ales taicameu, e un om foarte sever si sincer chiar mi-este frica de el, nu avem un raport prea bun, de fapt nici macar nu ne vorbim, suntem ca doi straini si singurele dati cand imi vorbeste e pentru a ma critica sau pentru a ma certica. Niciodata nu i-am spus cand iesiam cu un baiat sau ca aveam un iubit iar acum nu stiu cum sa fac, nu pot sa merg pur si simplu la el si sa-i spun: "stii tata, am un iubit si vrea sa te cunoasca". Mi-e frica de reactia lui mai ales pentru ca nu vreau sa renunt la iubitul meu pentru nimic in lume. Am tot amanat momentul asta, prietenul meu zice ca asteapta pana ma hotarasc eu dar stiu ca in sinea lui este suparat. Odata am iesit cu el in oras si cand l-am vazut pe tata ca trecea cu masina pe langa noi l-am lasat de mana, am facu-o fara sa vreau dar el s-a suparat pe mine foarte tare si nu mi-a mai vorbit un timp...cum sa fac sa fie totul bine?

Răspuns Câştigător
| caporalul a răspuns:

Pai ii poti explica prietenului tau care e situatia ta familiara iar daca el te iubeste cu adevarat nu ar trebui sa fie nici o problema si ii poti spune mamei tale ceva si cu timpul pote ca iti va cunoaste parinti

3 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Pai,poate daca ii spuneai tatalui tau si mamei tale despre el ca ti-ai facut un iubit,se impacau cu ideea,Iar daca leai zice acum,dar fara partea cu ''el ar vrea sa va cunoasca'', deoarece totusi doar decateva luni e destul de putin.Le spui acum, si mai astepti inca cateva luni si apoi le zici ca el vrea sa iti cunoasca parintii.Si trebuie sa ii zici si iubitului tau asta, daca te iubeste atata de mult va intelege, si nu va mai fi suparat pentru asta.Eu asa zic ca ar fi mai bine ^_^

| dianna_4628 a răspuns:

Cu mama ta cum te intelegi? povesteste ei. poate reuseste sa vorbeasca altfel cu el. si sa ii explice situatia mai bine pentru ca il cunoaste mai bine decat tine( banuiesc). Si nu cred ca ar trebui sa te feresti atat de mult de el...totusi ai 18 ani...cred ca deja banuieste ca ai un prieten( poate te vede trimitand sms-uri sau primind).
Parerea mea este sa vorbesti cu el sincer, calma, sa ii spui care este situatia. Bafta:*

| MaLinKa a răspuns:

Mdaaaaaa, un caz foarte des intilnit, si eu sunt in asa situatie. De ce parintii sunt severi cu noi? Pentruca in familie nu e destula dragoste. Ofera-i tatalui tau mai multa atentzie, arata-i kit de mult il iubesti si fa-l sa inteleaga kit de skumpa ii esti. Apoi incepe sa vorbesti si despre prietenul tau, arata-i calitatzile prietenului tau, spune-i ca nu-i nimic rau in asta ca si tu vrei sa fii alaturi de cineva pe cae il iubesti.P arintii sunt persoane care ne doresc binele, dar nu intotdeauna vad lucrurile in adevarata lor lumina. Doar nu vei trai toata viata doar cu parintii tai, nu? Succes!