| Tourniquet a întrebat:

Hey, TPU.
Eu vreau sa merg la un concert din vara asta si costa 190 de lei de persoana. Ideea e ca nu pot merge singura, deoarece sunt minora si oricum nu ma lasa tata. Nu prea am bani de bilet.
Ce sa ma fac? Cum pot face rost de bani singura? Alocatia aia de 42 de lei nu mi-e de ajung de 380 de lei.
Help! E trupa mea preferata acolo. crying
Ma gandeam sa dau mediatii la romana. Sunt foarte buna.

3 răspunsuri:
| Trolliţă a răspuns:

Chiar daca raspunsul lui yonut este unul comic nu e chiar de ras in situatia ta. Uite ce te sfatuiesc. Da poti da meditatii la limba romana. Deocamdata nu risti nimic. Doar te sfatuiesc sa nu dai nici numele tau adevarat la persoane straine ci unul personalizat. Nu in ceea ce priveste "prenumele", doar la "nume".
Dar pe langa meditatii care ar fi o idee buna, incearca si lucruri mai simple. Cum ar fi lucruri hand-made care se vand bine, doar daca ai simt artistic.

Si totusi. Daca esti la liceu/scoala, le poti cere parintilor macar o data pe luna pana in vara 20 de lei. Nu este ceva absurd. Daca esti mare ai si tu nevoie. Incearca sa economisesti banii de buzunar si fai pe parintii tai mandrii. Cum stii tu. Asa vor vedea ca esti de incredere si iti vor da voie. Desigur nu iti cunosc situatia din cadrul familiei doar imi dau cu parerea "orbeste".
Ori poti sa le spui asa: " Mama, tata as dori sa imi fie cadou de ziua mea un bilet la concertul trupei mele preferate! Va rog!". Nu au cum sa te refuze. 190 de lei este destul de mult si chiar ar fi un fel de "cadou de ziua ta". Unul scump si de efect.

Iti urez bafta pana la vara in cumpararea biletului!
P. S: Daca o prietena sau un prieten vor sa mearga cu tine, isi poate plati fiecare biletul. Nu esti tu obligata sa il platessti. Ori faceti 50-50 ca sa nu fie suparare. Asta ar fi 95 de lei fiecare, pe care ii poti strange destul de usor, cu alocatie si putin ajutor din partea parintilor si a rudelor.

| ionut1134 a răspuns:

Spune-i lui taicatu "Tata lasa-ma sa ma duc poate mi-a trage un cantaret facem un copil ii iau bani si ii impart cu tine ma lasi? puppy dog eyes " =]]