| UnicornRoz a întrebat:

Hey, v-ati simtit vreodată pe dinafara fata de prietenii vostri?! Eu am 2 prietene iar una dintre ele imi este verișoara, insa mereu ele 2 isi fac planuri (doar pentru ele )chiar daca sunt in preajma lor, ideea e ca prietena mea nu vrea sa aleagă intre noi doua, asa ca mai bine cedez decat sa fac ceartă deoarece ma inteleg bine cu ea si nu vreau s'o pierd, incep sa cred ca varamea imi face doar in ciuda, câteodată vreau sa-mi fac prieteni noi si sa uit de tot doar ca nu ma simt in largul meu cu altcineva, ce sa fac?sad

5 răspunsuri:
| carla2010 a răspuns:

De acelasi lucru se plangea si nepoata-mea. Am incurajat-o sa isi gaseasca alt grup de prieteni. M-a intrebat unde. Am intrebat-o ce ii place sa faca. Mi-a zis ca ii place sa asculte muzica. I-am zis sa se inscrie la lectii de dans. Zis si facut. De 6 luni merge la scoala Stop and Dance, are noi prieteni :) Plus ca o s-o ajute ca stie sa danseze tot felul de dansuri; daca te intereseaza, uite aici linkul cu adresa, tipuri de dansuri, preturi, etc. http://stop-and-dance.ro/cursuri-de-dans.html Si mai intreaba-te o chestie - de ce trebuie sa te rogi de cineva sa te bage in seama? Si de ce sa aleaga intre tine si verisoara ta? Astea sunt scuze cam ciudate. Daca prietena iti e cu adevarat prietena, nu o impiedica nimic sa te isi faca planuri cu tine, iti da mesaj pe privat, pe whatsapp, pe facebook, nu e mereu verisoara ta de fata. Fa-ti si alti prieteni!

| RainmakerX a răspuns:

Cu vorbele nu cred ca rezolvi ceva.
Cel mai bine ar fi sa continuati asa...
Daca nu vrei sa fie tot asa atunci te poti distanta incet de acest grup de prieteni si sa incerci sa faci altul. *nu cred ca merita*

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de tine.
Ai cam 3 opţiuni:
-fie accepţi asta şi continui
-fie vorbeşti despre asta cu ele şi vezi dacă rezolvi ceva
-fie te distanţezi şi îţi faci tu alţi prieteni.
Însă nu cred că se merită să dai cuiva atenţie şi importanţă dacă nu este reciproc.

" câteodată vreau sa-mi fac prieteni noi si sa uit de tot doar ca nu ma simt in largul meu cu altcineva" - negreşit vei da de cineva care să îţi fie bun prieten, poate dura şi ani.

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Am patit doar ca era asa: stateam mereu cu o fata si fara bff-ul meu (cu care stateam non-stop), bff-ul era geloasa si aia imi spunea ca sunt proasta, nebuna, etc. si eu intr-o zi o aud ca o face pe bff-ul meu grasa (cand bff-ul meu nu auzea), in alta zi isi apara fratele (aia care ma facea proasta) ca cica i-a zis bff-ul meu ca este un TAMPIT ca a scuipat pe penarul prietenului nostru (al meu si al ei), asta e alta poveste cand i-am vazut fata ei adevarata si am vorbit cu bff-ul meu sa nu mai vorbim cu ea.Dar a doua zi, fata aia se baga in seama cu bff-ul meu (bff-ul meu nu o baga in seama, doar aia) si bff-ul meu imi zice ca aia ii spuse laughing ca cica sunt o mare nesimtita si fitoasa si pitipoanca.Eu nu i-am zis bff-ului meu sa ii spuna sa o lase in pace dar sunt cam geloasa, aia e mai nesimtita si mergeam mereu cu ea si imi lasam adevarata prietena, singura si acum regret.Eu zic sa vorbesti cu ele sa iti explice situatia, sa le spui ca vrei sa mai stai si tu cu ele, poate ca tu ai vrut sa le imprietenesti la inceput si ele au uitat de tine, sau ele cred ca trebuie sa se cunoasca mai bine.BAFTA! happy

| EyePreciateYou a răspuns:

Ca sa intelegi o alta persoana trebuie, mai intai, sa te cunosti pe tine. Oricum, daca nu te simti in largul tau, inseamna ca te deranjeaza ceva la ele, mai mult, e foarte posibil ca pe ele sa le deranjeze ceva la tine. Ca sa iti pot da un sfat ar trebuie sa inteleg mai mult despre tine, asa ca tot ce iti pot spune e sa nu fii orbita de ideea ca ele iti sunt prietene, s-ar putea sa te inseli si vei avea mult de suferit.