| anaananaastag123plm a întrebat:

Hey! Vreu sa ma apuc de sala și am 13 ani, am cupa 80A la sutien și sunt conștienta ca o sa mi se micsoreze sanii, dar e posibil sa nu îmi mai creasca deloc? Vr raspunsuri concrete va rog

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala nu este recomandata copilasilor mici fiindca iti inhiba hormonii de crestere si iti face mai mult rau decat bine.

Sala este recomandata adultilor de peste 20 de ani, deoarece cresterea lor s-a incheat si acum pot face sala ca sa-si dezvolte musculatura sau sa o intretina.

Copilasii de 13 anisori pot face un sport care sa-i ajute sa creasca sis a dezvolte sanatos si armonios, precum: inot, baschet handbal, volei, tenis.

Ce relevanta are cupa de la sutien la 13 anisori?
Te pregatesti sa devii mama, ca sa fie important sa alaptezi bebelusul?

| dullcat a răspuns:

Se repeta intrebarea.Nu iti va influenta dezvoltarea lor, dar in functie de exercitiile pe care le faci, poti pierde grasime si atunci volumul, adica marimea, va parea mai mica.

| VoidEternal a răspuns:

Proporția in care grăsimea se va pierde din zona pieptului tine mai mult de profilul tău genetic. Adică e posibil să slăbești fără să scazi o mărime la bust. Dar e posibil și invers. Însă orice ai face vor mai creste chiar daca faci sala.

| sammie a răspuns:

Sala la 13 ani? Cam rau.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu, la sâni nu e problema.La ridicatul de greutati mari este.La vârsta da iti poate declanșa hernie si poti sa nu iti mai dezvolti oasele cum trebuie, sa nu mai zic ca poti sa opresti cresterea.Fă cardio si daca faci greutati nu pune mai mult de 20 kg pana la vârsta de 16 ani. După aceea poti face cu ce greutati doresti

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Cam devreme la 13 si da, este posibil sa pierzi pieptul, cel putin eu asa am vazut la unele fete care merg la sala.

| Alexm333 a răspuns:

Faci execitii de cardio, nu de forta, iti pot explica pe alex_nb93@yahoo.com pentru detalii