| Dyalinne a întrebat:

Hi guyshappy
Am 14 ani si sunt intr-o perioada cam rebela a vietii melestraight face
Am inceput sa nu mai invat la scoala, mai nou ma preocupa exagerat de mult look'ul meu si sunt moarta dupa baieti si nu ma mai inteleg deloc cu familia.
Incep sa cred ca e ceva in neregula cu minestraight face
Puteti sa imi dati sfaturi sau sa ma ajutati, please?happy
dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Marynna a răspuns:

Cunoastem aceasta perioada, si eu am tot 14 ani,si eu ma cert cu parintii, si pe mine ma intereseaza baietii si asa mai departe, insa pentru scoala invat la fel ca si pana acum.Incearca totusi sa ii intelegi si pe parinti,ca si ei se simt depasiti de situatie si pana la urma,nu iti vor raul.Iar pentru scoala,invata,pentru ca inveti pentru tine,nu pentru mama,tata,bunica,pisica etc.

Incearca sa fii mai toleranta la idei noi,sa iti faci treaba,si dupa sa ai grija de look-ul tau, sa mergi la shopping, sa iesi cu prietenul tau[daca ai] si tot ce iti mai place tie sa facihappy

Bafta>big grin

7 răspunsuri:
| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Nuu. e totul in regula, asa se intampla. si la mine e la fel sad sfat? pai ar trebui sa incerci totusi sa te mobilizezi sa incerci sa faci trecerea de la copil la adolescenta mai incet, treptat, sa descoperi lumea incet fara sa te arunci asa cu baieti si chestii, pentru ca vei avea timp.winking o sa vezi ca vei reveni la normal, dar e ceva tipic la varsta asta. doar sa nu cumva sa te inchizi in tine. eu spun ca e bine sa te concentrezi pe scoala si in timpul liber te ocupi si de altelewinking

| flower_3416 a răspuns:

Buna intr-adevar e o varsta mai,, asa,, insa nu e nimic in neregula cu tine deoarece tu iti cauti sa te regasesti pe tine.sa iti gasesti stilu cu alte cuvinte spus, in legatura cu look-ul nu e nici o problema insa partile celalalte is putin mai rele.Cu scoala ar trebui sa combini sa zicem placutu cu utiluhappy adica poti in acelasi timp sa te aranjezi si tot ce tine de look insa sa si continui cu invatatu la scoala in felu acesta vei putea regla si neplacerea parintilor din privinta asta deoarece ar trebui sa te gandesti ca in viata fara scoala pierzi tot adica o vei duce greu cu baieti ce sa zic? nu is genu sa fiu de acord ca baieti,iubiti dela varsta asta nu zic ca esti mica insa baieti in iubire nu-s niste ingeri sa zicem asasi vei suferi(acum asta e parerea mea). Pentru inceput incearca sa iti intelegi familia,sa iti dai seama ca is singuri care iti vor binele si stiu ce e bine pentru tine, si apoi gandeste dela ce sunt certurile cu familia? deoarece iti sta doar tie in putere sa gasesti unde sa,, stricat,, relatia asta dintre tine si familie. Daca tu vei invata sa fi tu ...asa cum esti intr-adevar frumoasa (caci frumusetea adevarata vine din interior),
look-ul poate sa fie pasiune pentru tine...sa zicem asa si scoala sa zicem ca trebuie sa o vezi ca pe ceva necesar si indispensabil in viata.Baieti,hmm nu e mare graba cu ei. Sper sa iti fi fost de folos.

| Robert92 a răspuns:

Nu exista sfaturi pentru asta, e o perioada normala a vietii tale, se numeste adolescenta.Treci prin niste schimbari atat mentale cat si fizice, de aici si problemele cu familia.Nu iti face griji pentru asta.desi ar trebui sa acorzi timp si invatatului.

| ριтιquтss a răspuns:

Incearca sa te schimbi. Sa pui scoala pe primul loc, relatia cu familia pe al doilea si dupa distractia. eu cred ca asa este cel mai bine. asa o sa impaci si capra si varza happy

| iHeartKpop a răspuns:

Eu-s asa de anul trecut...stiu ca trebuie sa invat dar pur si simplu nu-mi vine
cum deschid cartea imi vine sa o arunc in toaleta
nu prea ma preocupa look'ul meu, aproape deloc.
tot o rog pe sora mea sa pun naibii parola pe calculator dar nu vrea, zice ca ''sa inveti sa te controlezi'' si nu vrea sa inteleaga ca nu pot, sincer, parca ar vrea sa am numai 2 la scoala.
da, calculatorul imi ia o mare parte din timp, fiindca nu ma lasa sa ies afara singura si ea vine de la servici la 8-9 seara.
ma tine toata ziua in casa si cand vine incepe sa tipe si incepem sa ne certam...ma enerveaza ca dupa 3 sec se compoarta de parca nu s-ar fi intamplat nimic.
scuze, nu prea am sfaturi... explica-i familiei tale ca esti in perioada aia mai rebela si ca iti va trece si roaga-i sa te ierte daca faci sau zici ceva rau

| Sabinaaa_5167 a răspuns:

Heii! Fiecare mai avem perioade din astea in viata.Dar trebuie sa te gandesti ca nu cu asta ramai[baieti, cum arati etc] si cu familia si cunostintele generale care o sa te ajute in viata! Traieste momentul dar fa-o cu cumpatare. Incearca sa te gandesti ca timpul in oglinda sau in care te uiti dupa baieti, e un timp mort si ca mai productiv il umpli citind o carte sau invatand. Sper sa te simti mai bine! Pupici:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da? Am 13 si fac cat pot mai mult sa arat binetonguevb non stop cu eftele despre baieti si de ex seara trecuta i-am zis lu amma ca atunci cand era mica manca plasticlaughing)blushingdec e ceva normal credwinking