Întrebare recomandată | AdelinaDaria a întrebat:

Imi pare rau daca deranjez pe cineva insa as dori ca iubitul meu sa vrea sa fie mai dragastos cu mine. Si sa îmi dea mesaj el primul însă nu mai știu cum să-l abordez. El chiar ma iubește și știu asta dar eu ii dau mereu prima mesajul cu care începe conversația
Îmi pare rău dacă cer prea multe însă as dori câteva sfaturi sau idei. Îmi pare nespus de rău dacă aceasta întrebare jignește pe cineva. Va rog sa ma ajutați. Dacă vreți desigur.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un om care te iubeste cu adevarat, te cauta, fiindca nu poate trai fara tine!
Un om care nu te cauta, insemna ca nu te iubeste si nu este interesat de persoana ta, ca atare nu vrea sa te auda, vada sau sa-ti scrie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai asta e o problema pe care trebuie sa i-o adresezi lui, ca noi nu prea avem ce face.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa vorbesti despre asta cu iubitul tau cand sunteti in toane bune.Comunicarea e deosebit de importanta intr-o relatie! Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, nu e subiect atat de senibil, ci e doar o simpla preferinta. Poti sa ii spui cam asa : Ma intrebam daca tu consideri ca iti trimit prea multe mesaje? Intreb doarece am observat ca mereu iti trimit eu prima in fiecare zi.Simt ca ar trebui sa existe un balans si sa initiem amandoi convorbirile zilnice.Plus, eu m-as simti mai bine, mai apreciata daca mi-ai scrie si tu un pic mai des.Ce parere ai? Cum vezi tu situatia?

| Hyperion7 a răspuns:

Nu vreau sa te jignesc sau ceva, însă prea te consumi pentru nimic, zău.
In loc să cauți nu știu ce metode, ce-ar fi sa-i spui direct ceea ce simți?
Până la urmă e normal sa va căutați reciproc, nu numai unul din voihappy
Ii spui că ți-ai dori să îți scrie și el primul din când în când și când și cam asta e.
Uneori ce e mai simplu, e mai bun!
Bafta!love struck

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu ai cum să schimbi comportamentul unui om, astea vin de la sine, natural.
Poți discuta însă despre supărarea ta și poate încerca să te mulțumească.

| VadimIvanov a răspuns:

Ar trebui să i spui lui asta, noi nu avem cum sa te ajutam.

| AdrianFoanga a răspuns:

Nu te pot ajuta. Nu te cunosc nici pe tine si nici pe iubitul tau.

| Dinu_Rares_1998 a răspuns:

Îmi pare rău să aud că te simți astfel, dar nu-ți face griji, este perfect normal să dorești mai multă implicare din partea iubitului tău în comunicarea voastră. Faptul că vrei să simți că el inițiază și el conversațiile este un semn al dorinței tale de a menține conexiunea și apropierea dintre voi.

Un prim pas poate fi să discutați sincer despre această nevoie. Comunicarea deschisă este întotdeauna cheia într-o relație. Poți încerca să îi spui direct că te-ar face fericită să primești mai multe mesaje de la el sau să inițieze el conversațiile mai des. Este important să fii sinceră și să împărtășești ceea ce simți, dar și să asculți cu atenție ce are de spus el în acest sens.

Pe lângă asta, poți să încerci să-l apreciezi și să îl recompensezi atunci când face eforturi pentru a fi mai dragastos. Răspunde cu căldură și entuziasm atunci când el inițiază conversațiile sau atunci când are gesturi frumoase. Acest lucru îl poate motiva să continue să facă astfel de lucruri.

În plus, poți să îi oferi și tu mesaje sau gesturi dulci din când în când. Gesturile mici de afecțiune și iubire pot să îl facă să se simtă special și pot stimula comunicarea.

Este important să ai răbdare și să înțelegi că fiecare persoană are un ritm diferit în ceea ce privește comunicarea și exprimarea dragostei. Cu timpul, el s-ar putea adapta și mai bine la nevoile tale, dar este important să construiți împreună o relație bazată pe încredere și deschidere. Sper că aceste sfaturi te ajută să te simți mai înțeleasă și mai apropiată de iubitul tău

| PrajituraCuCaise a răspuns:

Poti sa dai mici semne precum "iubesc cand tu ma abordezi primul" "ador cand imi dai mesaj primul" "imi place foarte mult atunci cand tu initiezi conversatia" asta ii umfla egoul ca vede ca te face sa te simti bine cand face un lucru. Daca dupa ceva timp tot nu functioneaza, trebuie sa fii mai directa cu el. "Poti sa imi mai dai si tu mesaj primul din cand in cand?" Mai ai si optiunea (pe care nu prea o recomand) de a astepta sa iti dea el mesaj. Asta ar insemna sa nu vorbiti cu orele pana iti da el mesaj. Sper ca am ajutat

| leoVaLi a răspuns:

Discuta cu el.