| littlekinkygirl a întrebat:

Imi place de un baiat, de ceva timp.
partea proasta (pentru mine) este ca el are iubita, mai mare ca el cu 2-3 ani.
au o relatie de 1 an si jumatate.
nu vreau sa ma bag fiindca relatia lor este serioasa.
stiu de la niste prietene ca ei doi au fost impreuna in capitala, in vizita la o ruda de a lui, si nu numai.
de altfel, ii vad mereu pe strada si se vede de la o posta ca se iubesc.
sunt frumosi si le doresc tot binele.
doar ca ma intristeaza faptul ca nu am avut curajul necesar de a ii spune ca-l plac inainte de a fi cu prietena lui actuala.
as dori doar niste sfaturi.
cum sa uit de el?
niciodata nu m-as putea baga intre ei deoarece nu vreau sa stric o relatie ca a lor din pur egoism.
de asemenea. ea este super draguta, pe exterior cat si pe interior.
vreau doar niste pareri si sfaturi.
cum sa ies din situatia asta?

Răspuns Câştigător
| xRaduC a răspuns:

Salut!
Pentru inceput, trebuie sa fac ceva ce multora stiu ca s-ar putea da nu le pice bine (din cauza ca vad prima data un om si incep chiar cu complimente si se ajung la o tona de neintelegeri...), dar sa stii ca e pe bune: ai o gandire minunata si e un lucru de laudat, lucru pentru care te felicit din toata inima mea! Daca as fi fost in locul tau, probabil as fi facut exact la fel, fara nicio exagerare iti spun.
Nu stiu ce sfaturi as putea sa iti dau, la experienta mea de incepator... Dar voi incerca cat de bine pot sa te ajut cu niste idei. Uneori cand vreau sa cunosc eu persoane noi pe retele de socializare (fete), nu de fiecare data am noroc (mai niciodata, dar in fine) si vad acolo pe cineva cunoscut mie ori din liceu, generala sau din priviri. Primul lucru pe care il fac este sa vad daca este deja cu cineva, ar fi foarte nepoliticos din partea mea sa fur iubita cuiva, si cum se spune "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face" happy.
Cum sa uiti de o persoana? Poate parea dureros la prima vedere, dar sa stii ca timpul le rezolva pe toate (gandeste-te ca acum un an am fost tradat dublu de cel mai bun prieten si de fata de care imi placea, erau impreuna si mi-au ascuns asta) si uite ca ma mai gandesc la asta acum doar ca o amintire. Te vei simti mai bine mai tarziu pentru sinceritatea ce ai avut-o cu tine insati la momntul de fata de a alege o alegere in viata complet responsabila si plina de maturitate. big grin Acum, pot fi doua metode de a uita de o persoana, eu ti le enumar ca sa le stii: cea buna si cea rea. In cazul meu de atunci, au fost ambele (prietenul meu realizase ca gresise, dar acea fata ramasese cu impresia ca ea era cea nedreptatita in continuare, in ciuda dorintei mele de a afla ce a suparat-o, nu mi-a raspuns decat foarte rece si insensibil, lucru care m-a deranjat). Iti dai seama, nu am putut sa continui prietenia cu el ca inainta, chiar daca isi ceruse scuze. Multe din activitatile petrecute impreuna au fost reduse undeva pe la un 5%. Cat despre acea fata, pur si simplu am blocat-o (pare imatur, dar in cazul meu m-a ajutat sa scap de un om fals care mai si mintea in scopuri proprii). happy
Incearca nu sa iti gasesti prieteni noi, ci sa gasesti persoanele care cu adevarat conteaza pentru tine, cu care sa stabilesti relatii mult mai stabile.
Elimina pentru o vreme amintirile cu el (cantece, poze, scrieri) si incearca sa incepi sa nu il mai aduci in discutie, incetul cu incetul. Propun, daca vrei, sa ti le reamintesti doar cand simti ca esti pregatita emotional.
Gasteste ceva distractiv de facut, care sa te faca sa uiti de el (ei), sau mai bine spus, sa nu te mai gandesti la ei.winking Pentru mine ma linisteste sa stiu ca imi fac temele, ascult muzica (de orice tip momentan, dar nu recomand in momente ca astea muzica trista), joc jocuri pe calculator care sa ma faca sa simt ca traiesc in ele, cu scopul de a uita de ce mi se intampla in viata de zi cu zi si sa traiesc momentul si mai dansez din cand in cand Hardstyle/Shuffle - ajuta la eliminarea stresului si emotiilor negative, intr-un mod constructiv. Poti de asemenea si sport, recomand hula-hoop. Sunt faine si serialele la TV precum desenele (din multe inveti si lectii de viata indirect si te si distrezi).
Ce parere am eu despre situatiune? Cu totii patim, si e perfect normal, suntem oameni si avem sentimente. happy E ok sa avem din cand in cand si momente din acestea, au scopul ascuns de a ne construi ca persoane si de a ne face mai puternice, variantele noastre proprii de a fi, cele mai bune. Nu iti face griji, baiatul potrivit tie se poate sa apara chiar cand te astepti mai putin, este timp pentru toate in viata. Succes mult iti urez si sper sa iti fie bine, in cele din urma, sa reusesti sa treci peste acest tip de probleme! tongue

As aprecia daca ai putea lasa un feedback, te rog? As vrea sa stiu daca raspunsul meu te-a ajutat in vreun fel, care anume, cu scopul de a ma imbunatati ca persoana (nu e necesar sa scrii foarte mult, si o propozitie tot e buna), iar daca nu, sa stiu ce alte nelamuriri mai ai. Multumesc!

| littlekinkygirl explică (pentru xRaduC):

In primul rand, nu prea mai am cuvinte, si nu exagerez.
m-a emotionat foarte mult raspunsul tau si tin sa-ti multumesc pentru timpul acordat de a-mi scrie toate astea.
nu sunt o fire atat de deschisa cu cei din jur (de obicei din cauza anxietatii si probabil fiindca sunt destul de introvertita) de aceea, nu prea primesc pareri sau sfaturi, fiindca nu prea vorbesc despre problemele mele.
asadar, raspunsul tau m-a ajutat mai mult decat crezi.
multumesc din nou!

| xRaduC a răspuns (pentru littlekinkygirl):

Ma bucur ca am putut sa te ajut! Eu unul eram asa de ofticat ca am pierdut la un joc, dar ti-am citit raspunsul si am vazut si bentita portocalie, iar apoi... M-am calmat. Si apoi... Bucurat! happy
De curiozitate, cati ani ai?

| littlekinkygirl explică (pentru xRaduC):

Macar atat puteam face
din partea mea, meritai doua bentite happy
cat despre anii mei, am 18

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O sa-ti treaca cand o sa te indragostesti de un alt baiat. E o chestie de timp. Pana atunci concentreaza-te pe tot felul de activitati pentru dezvoltare personala ca sa-ti pastrezi mintea ocupata.

| Aimwork a răspuns:

Evita.l cat mai mult..adevarul e ca desi le vrei binele iti pune sare pe rana de fiecare data cand ii vezi si te imaginezi pe tine in locul ei. Asa ca evita.i cat mai mult si.ce mai astepti? Cauta.ti pe altcineva! Nu mai astepta nimic! Cu cat astepti mai mult cu atat te vei crede mai neputicncioasa si te vei gandi mai mult la el asa ca iti recomand sa.ti gasesti cat mai repede pe aetcineva..chiar si intr-o relatie casual fara implicatii mari tot te ajuta foarte mult! Te vei simti in continuare dorita si apreciata de partener..si cine stie? Dai de ace cineva potrivit care te tot asteapta!