| anonim_4396 a întrebat:

Imi voi pune ochelari de vedere si as vrea sa-mi spuneti ce parere aveti de fetele cu ochelari. eh. eu sufar de complexe ca-s pitica, mataita, o sa mai port si ochelari. Totate fetele din clasa sunt cat taica-meu de mari(la inaltime)si poarta si 40 la picior si sunt in a 6-ea. deci va dati seama. am nevoie de consolari si sfaturi ca sa mai multa incredere in mine.
Multumesc!
Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.Iti vorbesc in calitate de purtatoare de ochelari.Si eu sunt adolescenta si stiu cum este sa ai aceasta temere in legatura cu ochelarii de vedere. Poate aceasta se datoreaza faptului ca deseori auzim porecle precum''aragaz cu 4 ochiuri'' '' bicicleta'' etc.dar nu uita, aceste afirmatii le fac doar cei mai ''nedotati'' din punct de vedere intelectual, deci nu-i lua in seama.Si in plus asta se intampla demult cand oamenii nu erau atat de avansati,dar astazi nu ai de ce sa-ti faci probleme sunt foarte multe persoane cu ochelari de vedere,uita-te la oamenii culti,chiar si nr celor de la tv purtatori de ochelari e in crestere. La inceput si eu ma simteam ca o ciudata,dar cu timpul te obisnuiesti si nici macar nu vei mai baga de seama ca ai ochelari,de exemplu se intampla uneori chiar sa nu-i simt,vreau sa ma spal pe fata si imi dau seama ca am uitat sa-mi dau jos ochelarii. Nu ai de ce sa te temi,alege-ti o rama pe placul tau cu culori care sa te avantajeze,te sfatuiesc sa alegi ochelarii fara rama in partea de jos sau chiar pe cei fara rama! In legatura cu inaltimea e normal pentru varsta ta, corpul este in dezvoltare de aceea ai nevoie de multe fructe, hidratare cu minim 1l de apa pe zi si bineinteles sportul, iti recomand baschetul pentru crestere si haine care sa nu-ti accentueze statura.Iti urez succes si multa incredere in tine! Si nu uita sanatatea este mai importanta decat parerea celor din jur! Toate cele bune.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ai putea sa te gandesti la ochelari ca la o opurtunitate de a fi originala in clasa ta. Oricum, ochelarii nu sunt asa de rai. Daca gasesti niste rame dragute, care sa-ti placa, si sa te faca multumita nu vei avea probleme cu ele. In plus, multi oameni poarta ochelari, nu e nimic neobisnuit.
O zi buna!