| MimiPopescu a întrebat:

In ce opera a lui I. L Caragiale intalnim termenul de mofluz?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In "Kir Ianulea" http://ro.wikisource.org/wiki/Kir_Ianulea

"El s-a şters cu mâneca pe obraz şi întorcându-se-n loc spre vodă, zice:

- Măria-ta, patima asta vine aicea cu o-mprejurare cum pân-acum n-am mai întâlnit. Că n-ar fi leac de tămăduire, nu zic; dar, singur eu, nu pot face deocamdată nimica. Imi trebuie un ajutor. Am aicea la Bucureşti, în mahalaua Negustorilor, o prietenă meşteră care ştie să tragă de gâlci şi de năjit; e văduva unuia care şi-a prăpădit averea-n risipă şi-n desfrânări; a rămas mufluz, şi-a luat lumea-n cap şi a lăsat pe biata femeie nevinovată pieritoare de foame... O cheamă Acriviţa Ianuloaia, fata lui Hagi Cănuţă... "