| caty870 a întrebat:

In primul rand La multi ani toturor romanilor de pretutindeni! Am o intrebare pentru voi:Ce va face sa fiti mandrii ca sunteti romani? Dar si ce nu.

2 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Păi ce mă face pe mine mândră hmm thinking
•Nimic. sad
De ce?
•De ce să fiu mândră? De o ţară care se strica pe zi ce trece? De Bătrânii care mor zi de zi pentru ca pensia lor scade şi nu au bani de medicamente şi nici măcar să trăiască? De salarile acestea mici care tot scad şi produsele se tot scumpesc? Da până când omule? straight face Nu poţi face nimic în viaţă dacă nu pleci în altă ţară, cu salarile de aici nu ai bani de o amărâtă de canapea. De aceea mulţi români sunt plecaţi în alte ţări ca şi tatăl meu. Nu poţi face ceva calumea doar dacă eşti vedetă, avocat etc, ceva care e foarte greu de ajuns. Oamenii mor în spitale deoarece aparatura este foarte slaba. Copii îngheaţă în unele şcoli, unii nici nu pot merge la şcoală. Da pe Băsscu şi pe ceielalţi din guvern ii doare undeva... Ei să aibă bani şi să trăiască ine nu noi, nu-i aşa? România este o ţară frumoasă dar din păcate e prea distrusă. Unde e România ceva veche? Asta nici nu s-ar numi ţară...
Deci nu prea am de ce să fiu mândră.

| caty870 explică (pentru 愛日本):

In mare parte ai dreptate dar nu te gandi doar la partea materiala,Romania are peisaje frumoase,zone salbatice cred ca unice il lume, oameni inteligenti si primitori, traditii si obiceiuri stravechi pe care strainii le iubesc din tot sufletul Acesta este raspunsul la intrebarea tabig grine ce? Uite ca ai de ce sa fii mandu ca esti roman.