| Liliana_8837 a întrebat:

M-am apucat de fumat la inceputu anului din cauza anturajului, acum nu stiu ce sa mai fac sa ma las. Am intrat in multe probleme din cauza tigarilor mai ales cu mama cand m-a prins decurand si mi-a zis ca nuh ma mai lasa sa ies nici de sarbatorile de iarna. Am incercat de multe ori sa ma las, mai ales cand ieseam undeva da nuh am reusit pentru ca toti pr mei fumeaza. nu stiu ce sa mai fac, numai probleme mi-au adus

Răspuns Câştigător
| Ppitzzi a răspuns:

Ce iti pot spune este ca si eu am avut asemenea probleme. Uita-te peste motivele care te-ar putea determina sa te lasi de fumat

vei trai mai mult, iar calitatea vietii va fi sporita;
diminuezi riscurile dezvoltarii unei afectiuni cardiovasculare, unui cancer sau atac vascular cerebral;
ii vei ajuta pe cei dragi din jurul tau, prin faptul ca nu mai vei polua aerul pe care ei il respira;
vei avea mai multa energie si pofta de viata;
vei avea mai multi bani pe care ii poti cheltui intr-un mod mai util decat aruncarea lor pe tigari; oricum pana la urma exista o limita daca nu te poti lasa n-ai ce face pur si simplu nu mai cumpara si aptinete nitel. bafta :*:*

2 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Da e naspa aici trebuie sa ai o vointa de fier! Eu le-am lasat asa deodata si am facu 11 ani de cand am renuntat la ele1 Vezi ca sunt cabinete pe langa spitalele de Tbc care acorda gratis Plasturi pe care ii pui pe mana sa te lasi de fumat conteaza sa stii!

| AmyClau a răspuns:

Am si eu ''prietene'' de genul asta, dar sa stii ca prietenii adevarati nu te indruma la ''necurate''! Eu, vara asta am stat cu o fata care fuma 2 pachete de tigari pe zi! Si logic ca m -a indrumat si pe mine,dar am reusit sa tin piept! Trebuie sa ai personalitatea ta si sa stii ce vrei de la viata! Sa nu aiba oamenii rai inpact asupra ta!
In fiecatre zi cand te trezesti trebuie sa -ti spui ca te vei lasa de fumat si sa -ti impui asta! Tu acum te iei dupa amicii tai,dar ei sunt trecatori prin viata ta! Dupa ce te desparti de ei,tu cu ce ramai? Cu tigara? Tu vei pierde atunci! Stii doar ca tigara nu face bine la organism! Exista si pastile sa te lasi de fumat! Asta doar daca nu merce ce ti -am propus eu sa faci! Mai vorbeste si cu parintii tai! Ei ne inteleg cel mai bine,chiar daca noi nu credem asta! Si incearca sa iti faci prieteni adevarati in viata, care sa te indrume la bine! Stii cum se spune? '' Prietenii adevarati sunt greu de gasit, dificil de parasit si imposibil de uitat! ''
Sper sa reusesti sa te lasi de fumat! Succes in continuare!
kiss