| NothingImportant200 a întrebat:

M-am saturat! ~x-( Tata mereu ma verifica sa vada cu cine vorbesc pe mess! Azi de exemplu am avut deschise 3 connvorbiri: cu o fata si 2 baieti, si cand a intrat in camera zicea :"Nu inchide, nu inchide!". Ce fac? Ca nu vreau sa ma mai controleze!

Răspuns Câştigător
| andreea_6295 a răspuns:

Doamne, deci nu sunt singura din lume. Si mie imi face tati la fel si cu messul si cu telefonul. Dar intr-un fel il inteleg ca vrea ca eu sa fiu cuminte si pentru asta imi da cati bani vreau eu sa-mi iau ce vreau si macar prin asta sa-l respect si eu. Mai ales ca are o meserie foarte stresanta si e suparat mereu si cand il mint. iese urat :-s. Deci nu te mai enerva ci intelege-l ca o face doar ca sa stie ce faci tu si sa stie ca esti cuminte. Asa sunt tatii cu fetele.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu ce vârstă ai?
Deocamdată ești la părinți acasă iar ei nu-ți vor răul chiar dacă te verifică, o fac pentru a te proteja.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

E plina lumea de maniaci online si mi se pare normal ca tatal tau sa te verfice. Daca nu ai nimic de ascuns care e problema?thinking

| Graphee a răspuns:

Sal.

Păi e datoria lui ca părinte.
Nu îţi vrea răul.

Apropo, câţi ani ai?

| HBK a răspuns:

Of, nu o lua in nume de rau, intentiile tatalui tau sunt bune, pe el nu il intereseaza ce subiecte vorbesti ci mai degraba cu cine vorbesti, isi face griji si e normal.Internetul e imprevizibil si plin de oameni rai. Vrea sa fii pe maini bune.

| carminaburana43 a răspuns:

Dupa parerea mea daca te comporti normal si nu se vede clar ca ai de ascuns ceva n-o sa-l intereseze. Te invat o mica smecherie:timp de 2 zile povesteste ceva f plictisitor cu doua fete ceva ce sti ca il plictiseste de exemplu o conversatie fara sfirsit caci cum e o colega sau cum sa te imbraci nu stiu unde daca vei merge si pune-l sa citeasca. A treia zi n-o sa-l mai intereseze.Ghiceste si tu ceva subiect f enervant sau plictisitor si chiar insista sa citeasca ce ati vorbit. Dupa aia n=o sa-l mai intere deloc.

| nobody_9468 a răspuns:

Aseara a intrat tata in camera mea si "Da ce faci domnisoara, n-ai de invatat? Vrei sa-ti scot netul?" la care eu"Fa ce vrei!" si s-a pus in pat si se uita la mine cum radaem de una singuar de ceea ce vrobeam pe mess si vreau sa zic ca ce vorbeampe mess, era exact ceea ce nu trebuie sa afle tata, numai prostii si el se afla la 2 m de minehee hee. Tatal meu e cel mai tarelaughing.
Fa-i sa aiba incredere in tine si demonstreaza-i ca n-ai nimic de ascunswinking.

Bafta.

| aniiledha a răspuns:

Vorbeste cu el si spune-i sa nu se mai bage in intimitatea ta si in lucrurile care te privesc doar pe tinestraight face sau daca nu vorbeste cu mama ta si poate ea ii va explica mai bine tatalui tau, mamele iintodeuna sunt o modalitatea mai bunahappy

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Depinde cati ani ai. fa in asa fel in cat sa aiba incredere in tine. poti sa vb cu el f serios sa il fc sa nu te mai controleze.

| Bulina_4880 a răspuns:

Spune-i ca esti destul de mare si sa nu isi faca griji ca nu vorbesti prostii etc etc
Ca nu iti place sa te controleze asa. zii ca poate sa aiba incredere in tine
Asa facea si mama mea. dar i am zis ca sa nu ma mai controleze asa...ca nu ma simt eu bine.ca apoi daca vede ce vb eu comenteaza si imi impune anumite lucruri fa-l sa inteleaga ca esti cuminte si nu faci nimic rau .poate.ai facut ceva in trecut si vrea sa stie. mai multe daca nu ar trebui sa ai o discutie cu el

Sper ca ti-am fost de ajutor
Pwp:*

| Mihaela24 a răspuns:

Pur si simplu, fii deschisa in fata parintilor tai. Dupa cum se vorbeste peste tot, pe internet poti intalni multe persoane care, fara motiv, iti fac rau.De aceea, toti parintii au tendinta de a ne "controla" pe noi, copiii.Nu trebuie sa ajungi sa disperi doar pentru simplul faptul ca tatal sau mama ta vor sa stie cu cine vorbesti pe Messenger sau pe diferite site-uri de socializare.
Urmeaza-mi exemplul:nu te mai ascunde de parintii tai si ai sa vezi ca la un moment dat o sa ajunga si ei la concluzia ca nu au de ce sa te "controleze".

Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheia in usa tongue sau mai simplu o cutie de pionieze pe langa usa tongue laughing succes

| airskater a răspuns:

Te va controla oricum.
Părinţii au anumite drepturi, pe care în funcţie de caracterul lor, ţi le pot arăta sau le pot ignora. În orice caz, reţine un lucru important despre părinţi: eu au deja un caracter format, o personalitate finalizată, nu-i vei putea schimba, poate vei reuşi să modifici unele detalii la comportamentul lor, dar mai mult nu spera.

Eu îţi propun ceva mai bun decât a încerca să-l schimbi pe tatăl tău(lucru ce oricum nu vei reuşi probabil): înţelege-l şi fă în aşa fel încât să vezi partea bună a situaţiei: măcar tu nu vei face prostii pe calculator, aşa cum fac mulţi. Tu nu ai de unde să ştii asta, dar să mă crezi că prea multă libertate strică. Bucură-te cât ai pe cineva care să te îndrume. Gândeşte-te că controlându-te, tu de fapt nu ai şansa de a vorbi prostii sau de a pierde timpul inutil pe calculator. Bănuiesc că tatăl tău nu este prea încântat dacă te vede că faci lucruri inutile pe calculator sau că vorbeşti aiurea pe mess cu oamenii. Şi pentru că îţi impune o oarecare ţinută din punct de vedere a comportamentului virtual, el de fapt îţi face un mare serviciu, deoarece este spre binele tău să adopţi o atitudine serioasă şi sănătoasă faţă de orice, şi nu o atitudine aiurită şi haotică.

Poate nu înţelegi ce vreau să zic acum, dar nu uita că în final deciziile şi stilul în care trăim ne defineşte. Controlându-te, tatăl tău te obligă într-un fel să-ţi petreci timpul folositor, chiar când eşti la calculator. Şi te mai obligă şi să ai grijă cum vorbeşti cu oamenii, să nu vorbeşti aiurea sau fără logică, ci aşa cum trebuie: cu cap şi tacticos. Şi crede-mă, dacă nu te învaţă el lucrurile astea, nimeni nu te va învăţa. Şi odată învăţate, vor conta foarte mult în dezvoltarea ta personală.