| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare stomacul ingrozitor!

nu stiu de la ce! am observat ca de cate ori beau ceva vitamine efervescente ma doare. dar acum nu am baut, am luat doar vitamina C de 800mg pentru ca sunt racita! sa fie de la vitamina aia?

am fost odata la urgente cu dureri de stomac dar mi-a zis ca am intestinele dilatate de aia ma doare asa acolo, ca mi-a facut ceva film/ecograf, sau cv de genu! d fara sa imi spuna dc sunt acele intestine dilatate sau cum sa fac sa nu mai fie, nu mi-au zis nimic! si acum iar ma doare ingrozitor! stie cineva ceva despre asta? big grin dau funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Vitamina C este un acid ( ascorbic). Exista riscul sa ai dureri de stomac, diaree si/sau flatulenta, insa aceste probleme ar trebui sa dispara odata ce inceteaza luarea de suplimente. Vezi aici sursa : http://www.nhs.uk/Conditions/vitamins-minerals/Pages/Vitamin-C.aspx

| AlinaaAli a răspuns (pentru alessia5158):

What?:-o tu vezi ce scrie aici? Adults need 40mg of vitamin C a day.
si eu iau vitamina C de 800mg big grin si inca doua pe zi! medicii astia sunt nebuni de-a binelea!

| alessia5158 a răspuns (pentru AlinaaAli):

40mg este considerat ca fiind un necesar/aport zilnic obisnuit pentru organism. Suplimentarea sau cresterea necesarului de vit.C este recomandata de catre medici in cazul obisnuitelor raceli --- efectele secundare ale suplimentarii cu tablete de 800mg sau 1000mg pot sa apara la unele persoane mai sensibile.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Pai nu ai fost si la medicul de fam sa iti explice pe larg rezultatele facute la urgenta? cred ca medicul va sti ce si cum si ce trebuie sa faci, poate ai inceput de colitathinking

| carabinierr a răspuns:

Parerea mea e enorm de mare cantitatea aia de vitamina c care iei tu de 800 stiam ca la adulti sa da de 500mg...

| AlinaaAli a răspuns (pentru carabinierr):

Am pneumonie, mi-a dat reteta cu vitamina C de 1000 dar nu a avut la farmacie decat de 800 big grin