| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare stomacul ingrozitor!
nu stiu de la ce! am observat ca de cate ori beau ceva vitamine efervescente ma doare. dar acum nu am baut, am luat doar vitamina C de 800mg pentru ca sunt racita! sa fie de la vitamina aia?
am fost odata la urgente cu dureri de stomac dar mi-a zis ca am intestinele dilatate de aia ma doare asa acolo, ca mi-a facut ceva film/ecograf, sau cv de genu! d fara sa imi spuna dc sunt acele intestine dilatate sau cum sa fac sa nu mai fie, nu mi-au zis nimic! si acum iar ma doare ingrozitor! stie cineva ceva despre asta?big grin dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eva a răspuns:

Se poate sa fie de la vitamina C, e un acid pana la urma (ascorbic) si durerea de stomac poate fi semnul unei gastrite sau a unei hiperaciditati gastrice. Bea un ceai de galbenele sau de sunatoare.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Eva):

In momentul asta am doar de tei,musetel si soc! si nu as mai merge acum pana la farmacie crying care e mai bun din astea?
cu toate ca putin ma mai lasat durerea,adica,ma doare iar ma lasa, iar ma doare, iar ma lasalaughing

| Eva a răspuns (pentru AlinaaAli):

E bun oricare... poti sa mananci si o banana, sau daca suporti, inghite un varf de lingurita de bicarbonat de sodiu! pe mine ma ajutawinking

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru AlinaaAli):

Ti-l recomand pe cel de musetel. este mai benefic decat celelalte pentru problema ta.

| Eva a răspuns (pentru AnotherCatWoman):

happy Cred ca am pus-o pe picioare!winking

| AlinaaAli a răspuns (pentru AnotherCatWoman):

O sa incerc sa vad! mersi!

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru Eva):

Cu siguranta laughing)!

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru AlinaaAli):

Npc! fa-te bine! happy

| AlinaaAli a răspuns (pentru Eva):

Acum am facut un ceai! sper sa funcioneze happy mersi mult si tietongue
si acum la care dau funda?big grin

| AlinaaAli a răspuns (pentru AnotherCatWoman):

Am mai pus aceeasi intrebare si la adolescentitongue caut-o si zi ceva acolo ca sa iti dau fundatongue

27 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

La eva ii dau funda ca a raspuns prima si AnotherCatWoman un votbig grin sper ca e okwinking

| Eva a răspuns:

Nu, da-i funda lui CatWoman ca are mai putine si e... venerabila, vad ca e nascuta in 1913! laughing

| AlinaaAli a răspuns (pentru Eva):

Inseamna ca nu te-ai uitat la mine! sunt din 0001 laughinglaughing

| Eva a răspuns (pentru AlinaaAli):

Vad ca si eu! pfff... ma simteam putin obosita si nu stiam de ce! laughing

| AlinaaAli a răspuns (pentru Eva):

Si u esti tot din 0001 laughing
nu esti tu cumva eva pe care am intalnito atunci cand incercau romanii sa cucereasca Dacia?laughing

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru AlinaaAli):

laughing))))))))))))))) hai ca vad ca ti-ai mai revenit laughing))) eu sunt multumita cu votul; ideea este sa te simti tu bine! P.S: nu uita sa treci pe la medicul de familie! Sanatatea este cel mai de pret bun pe care ni-l putem permite.

| AlinaaAli a răspuns (pentru AnotherCatWoman):

Am inteles!
mersi!:*:*

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru Eva):

Eee, sunt batranica, dar ma mentin \dancing Noroc cu pensia ca ma mai duc pe la un spa, solar, d-astea laughing))

| Eva a răspuns (pentru AlinaaAli):

Neah... eu cultivam mere! sau culegeam? laughing

| AlinaaAli a răspuns (pentru AnotherCatWoman):

laughing)) tare!
u nu ai prins dacii dar ai asistat la razboaie...doamne cand ma gandesc la trecut day dreaming
laughing
bine, in afara de faptul ca in urma cu 21 de ani eram inca la barzabig grinbig grin
imi imagineez ca iti permiti sa vizitezi saloanele cu pensia ta de veteran de razboi

| AlinaaAli a răspuns (pentru Eva):

Ahathinking si pe l mine nu ai trecut cu un martongue
daca mancam inca d pe atunci sanatos, acum nu mai aveam dureri de stomaclaughing

| Eva a răspuns (pentru AnotherCatWoman):

E bine asa... eu sunt bugetara, nu-mi permit laughing
Daca vor "ingheta" pensiile va trebui sa te reprofilezi pe "criosauna"!winking

Noapte buna fetelor happy

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru Eva):

Da, chiar ca laughing))))) Daca mai taie astia mult din pensii o sa ma reprofilez pe ...prins soareci silly Tz tzz! Viitorul nu suna bine

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru AlinaaAli):

laughing) Suntem niste stimabile dom'ne, niste stimabile!

| AlinaaAli a răspuns (pentru AnotherCatWoman):

laughinglaughing)
mda!
de unde atat stima in Romania?hee hee
acum de cateva zile vorbeai aici pe TPU despre batranilaughing si ii faceam in toate felurile ca ei asteapta respect dar la randul lor nu respecta!
c sa descoperim ca si noi suntem de pe la inceputurile lumiiwinking

| AnotherCatWoman a răspuns (pentru AlinaaAli):

Da, dar noi nu suntem batrane, noi suntem antice; este o diferenta! laughing Batranii sunt mici copii pe langa noi day dreaming

| AlinaaAli a răspuns (pentru AnotherCatWoman):

laughing) da! ai dreptate! noi trebuie sa luam penie de superveteran!

| AnotherCatWoman a răspuns:

Din pacate nu sunt doctor si nu iti pot da un diagnostic concret si corect, iar pe net nu am gasit decat 3 randuri legat de asta( formul romedic):
"Stomacul dilatat este cu debut brusc sau progresiv cu acumulare de lichid si gaze, fara obstacol organic. Abdomenul este balonat, timpanic, jena epigastrica, regurgitatii, varsaturi. Obligatoriu se lamureste etiopatogenia, simptomatologia si tratamentul curativ sau chirurgical. Medicul de familie este cel care lamureste unde va internati pentru examen radiologic si spitalul."
Parerea mea: du-te la un control la medicul de familie. Acesta iti va da o trimitere pentru un alt set de analize. De data asta roaga-i pe medici sa iti dea toate detaliile si un tratament( macar de ameliorare a durerii).
Este bine sa te duci cat mai repede posibil, sa nu ai altceva ( ar putea fi si un simptom de ulcer in faza incipienta- http://www.ziaruldeiasi.ro/......tit~ni4c80 sau gastrita- http://www.sfatulmedicului.ro/gastrita