| AlexxaRainbOw a întrebat:

Ma prins mama ca fumez. Eram in camera cu o prietena pentru ca doarme acasa la mine. Si am iesit pe fereastra si am fumat. Apoi a venit mama si a batut la usa am arunkat tigarile dar mirosea in camera. Si mi-a zis ca miroase a fum de tigare. SI apoi ma mirosit si pe mine. Si mi-a dat 2 palme. Si mi-a zis ca de cand fumez [un an]i-am zis. apoi mi-a zis ca o sa vorbim maine. Ce as putea sa ii spun maine? Pentru ca daca ii spun ca nu o sa mai fumez nu o sa ma creada. Ce as putea sa-i spun? crying pls Help!

Răspuns Câştigător
| CompleteAndUtter a răspuns:

In primul rand, nu ar trebui neaparat sa ii ceri scuze, pentru ca nu ai gresit in mod direct fata de ea, ci fata de tine. Spui ca nu te va crede cand ii vei promite ca nu mai fumezi. Pai normal ca nu te crede, daca nici macar tu nu te crezi. Daca intr-adevar tii la ea si o respecti, ascult-o si nu o mai sfida. Lasa tigara! Sau ce, ai ajuns la stadiul de dependenta? Noi nu te putem sfatui ce sa ii spui, numai tu stii. Trebuie sa fie ceva adevarat si sincer. Bafta happy.

4 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

Daca esti constienta de ce riscuri implica fumatul, de ce ti-e frica sa iti asumi acest lucru?

| ioionutbest a răspuns:

Buna Alexa! In primul rand frumatul face rau organismului si iti distruge plamanii nu e bine ceea ce faci si la o varsta atat de frageda. Apoi singurul lucru pe care i l-ai putea spune mamei tale este faptul ca iti pare rau si ca asta a fost ultima data cand ai pus gura pe tigara ii poti spune ca ai facut-o din cauza anturajului si ca a fost o gluma ai fost curioasa sa vezi cum e atunci cand fumezi si ca nu ai fumat de multe ori doar rar o data la o luna doua cand te intalneai cu pretenii a fost ceva lipsit de importanta si inca o data iti pare rau si o rogi sa te ierte! Mult succes sper sa te descurci greseala ta a fost ca i-ai spus ca fumezi de un an trebuia sa ii spui ca a fost prima data cand ai pus gura pe tigara si ca ai facut-o din curiozitate! Dar nu-i nimic o sa te ierte ca doar esti fata lor! Ai grija ce faci! Pwp!

| corina_1184 a răspuns:

Pana la urma are dreptate. Cu ce te ajuta tigarile? Totul porneste de la cap, nu ai cum sa spui ca te linistesc sau alte chestii, mai bine ascult-o, nu iti vrea raul. Tigarile sunt niste bani aruncati si in plus nu sunt bune la sanatate.

| ramona_3149 a răspuns:

Poti sa-i spui ca-ti pare foarte rau si ca o sa te revansezi fata de ea.