| Luizaaa a întrebat:

Mă simt oribil! O sa incerc sa fiu cat mai scurta. În clasele 5-8 am incercat cat se poate sa învăț, insa aveam un profesor care niciodată nu îmi dădea nota care o merita. Puteam sa zic perfect că nu îmi dădea 10. Și directorul la fel, eu aveam a nota peste 9 și mi-a dat premiul III... acum in a 8a a venit o profesora noua de matematica. Clasa noastră era cea mai bună,învățăm mult, dar de când a venit doamna de mate am ajuns toată școala sa luăm și 2, eu care nu aveam nota sub 8 am ajuns sa îmi iasă media la mate 6! Am ajuns la concluzia că este o problema personala între ei și bunicii mei,pentru că și cu mama și unchiul meu au făcut la fel, pe mama chiar au lăsat-o la note atât de mici încât a fost nevoita sa facă profesionala și nu și-a putut împlini visul de a ajunge polițistă. Pe mine nu au avut cum sa mă lase în aceeași situație pentru că învățăm bine, iar acum in clasa a 8a am tras cat am putut. Problema este că nu știu ce s-au întâmplat la examen! La română am luat 8, 60 deși eu îmi știu greșelile și eram sigură că puteam sa iau 9 sau mai mult! Menționez că sunt foarte emotiva,dar știu ce am greșit si puteam sa iau mai mult. Nu as crede că au intervenit că sa îmi de-a notele astea, că și la mate e mică. Am uitat sa va spun ca am o colega, care in clasele 5-7 avea medii sub 9 chiar sub 8, 50 dar acum in clasa 8 a ajuns să ia media mai mare. Directorul tine cu ea pentru că are o situație financiară mai bună. Nu știu ce să fac! Nu mai pot intra la pedagogic sau Mircea cel Bătrân pentru că am media cam mică! Tata o să-mi scoata ochii că am luat note mici la examene. Dati-mi un sfat, va rog mult! Mă simt groaznic, am și plâns. Cat m-am străduit să învăț și nimic!

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imi pare rau. Sigur parintii tai inteleg. Important e sa continui sa inveti si sa demonstrezi cat de buna esti. Poti vorbi cu parintii despre acest lucru. Dar vorbeste cu blandete si respect profund. Un raspuns bland indeparteaza furia.

| Luizaaa explică (pentru danay72):

Mama,da mă susține și mă încurajează, dar tata este puțin cam dur, mă compara cu alții. Prin note le arăt părinților că sunt recunoscătoare pentru efortul depus pentru a-mi fi mie bine, dar și pentru respectul de sine. Mulțumesc pentru sfat!

| anamariarot a răspuns:

Fă contestație dacă te consideri neîndreptățită.

| Luizaaa explică (pentru anamariarot):

Mama nu prea vrea, zice că poate să îmi scada nota mai mult, deși nu cred că e cazul...

| anamariarot a răspuns (pentru Luizaaa):

E ca o armă cu două tăișuri, dar dacă ești sigură că e bine, nu ai de ce să-ți faci probleme. Discută cu doi profesori și spune-le cât de precis poți ce ai scris în lucrare

| Luizaaa explică (pentru anamariarot):

Profesoara mea de română poate vedea lucrarea?

| anamariarot a răspuns (pentru Luizaaa):

Nu știu să-ți răspund la această întrebare...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca iti meriti nota. ''de-a''