| LCD a întrebat:

Ne-am despartit(nu ne-am certat, nu s-a incheiat urat) si vrea sa ramanem prieteni apropiati si astazi vorbeam...si i-am spus ceva in genul "tu oricum nu simti prea multe pentru mine" si am continuat fraza. S-a suparat tare. Mi-a spus "dupa tot ce a fost intre noi, imi spui asta? mersi" si a iesit de pe mess. El intodeauna imi spunea ca nu ma cunoaste, ca nu ma deschid destul in fata lui.Si eu stiam, eram constienta ca el nu prea e implicat in relatia noastra, ca nu prea are sentimente.(e pretentios, eu i-am aratat ce simt, in fine) na.si acum s-a suparat. Ce sa fac? i-am spus ca vorbim orice.De ce s-a suparat acum? Asta cred eu.Ca el.probabil tine la mine putin.Atat straight face sunt trista, nu am vrut sa-l fac sa se simta aiurea. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| emma_6707 a răspuns:

Spune-i ca nu judecai lucid ca nu ai vrut sa il superi si spune-i ca inca mai ai sentimente fata de el[cel putin asta am dedus eu] spune-i ca iti e greu sa nu-i atragi atentia in anumite contexte si sa se mai astepte la asta, spune-i ca tu crezi ca a fost indiferent cu tine si ca poate nu s-a dedicat destul relatiei voastre... probabil o sa se mai supere pe tine, poate pentru o perioada o sa fie mai distant- da-i timp asa cum si tie iti e greu sa treci peste si lui ii este >big grin

7 răspunsuri:
| Paris a răspuns:

In primul rand daca v-ati despartit, consider ca o perioada trebuie sa va distantati, pentru ca altfel nu exista nicio sansa sa constientizati cu adevarat despartirea si sa ajungeti sa aveti acea relatie de amicitie pe care v-o doriti. Odata ce doi oameni ajung la despartire, este clar ca ceva nu a functionat intre ei, ca nu exista compatibilitate. Crede-ma, este mult mai bine sa te desparti din timp, sa pui punct in momentul cand vezi ca nu e totulcum ar trebui sa fie, decat sa astepti, sa tragi ca sa mearga relatia, sa ajungi sa iubesti atat de mult incat sa stii ca nu merita, dar sa o faci in continuare pentru ca nu mai ai cale de scapare. referitor la ceea ce i-ai spus tu lui, sincera sa fiu sisper sa ma insel, imi pare un truc pe care il folosim atat noi, cat si barbatii, sa spunem ceva in speranta, ca vom auzi negatia sau afirmatia, depinde de context. in opinia mea, i-ai spus ca nu tine la tine, ca sa auzi din gura lui "ba da tin ft mult" Eu personal mai obisnuiesc sa fac asta. Ideea care este, repet, daca ati ajuns la despartire, nu arerost sa dai inapoi, pune in balanta tot ce trebuie, sa ajungi la decizia corecta, nu telasa influentata de anumite sentimente, fii obiectiva, incearca sa gandesti cu capul, nu cu sufletul. Stiu ca e greu, probabil vei spune ca imi e usor sa vorbesc, insa sunt intr-o situatie similara, si ti-am relatat pe scurt, ceea ce ma chinuiesc sa tot fac de ceva timp. Si este greu, greu gre, pentru ca n-am facut-o cand trebuia, acum am de suferit de n ori mai mult. Viata merge mai departe! happy

| f a răspuns:

Pai odata ce mai ai ocazia sa vorbesti cu el spune-i ca nu voiai sa se supere pe tine, ci voiai doar sa stie ca vrei sa tina mai mult la tine

| LCD explică:

Pai ar trebui sa deduc ca tine la mine... din faptul ca doreste sa ramanem prieteni apropiati (cica) nu stiu

| masly a răspuns:

Spune-i ca ai vrea sa tina mai mult la tine de aia ai zis asabig grinbig grinbay

| Criss1105 a răspuns:

Pai nu stiu ce sfaturi ai vrea? Daca e gelos incearca sa fi mai sincera cu el, daca e timid incearca sa vorbiti mai mult, daca e sentimentalist ingrozitor, discutati si iar discutati incercati sa aveti incredere unul in celalalt, comunicati, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaa. o problema dificila! si de unde stii tu ca el tine la tine dupa ce vatu despartit? poate trebuie sa tineti legatura in continuare ca niste prieteni?

| deliamiley a răspuns:

Ar trebui sa incercati sa va impacati sau macar sa ramaneti prieteni.