| anamaria82726 a întrebat:

Nu stiu sigur daca sunt in depresie dar am niste probleme la scoala si cu statul in banci si cu colegii. Eu fiind mai putin sociabila a fost greu, cei care ma cunosc stiu ca sunt ok, fiindca in fata lor ma deschid. Dar restul n-au rabdare sa ma cunoasca si ideea e ca la scoala raman singura in multe situatii. De 3-4 zile plang acasa si nu ma pot deschide nici in fata prietenei mele cele mai bune fiindca eu ma prefac ca totul este bine. In zile ca astea mi se pare ca nu mai suport viata. Am trecut prin asta si in clasa a 8 a tot asa din cauza problemelor cu viata sociala. Chiar nu stiu ce sa fac. Nu inteleg deloc starea pe care o am. Nu am niciun moment de fericire zilele astea, doar atunci cand zambesc fals ca sa nu le arat celorlalti ca sunt suparata fiindca eu nu ma deschid. In rest plang cam incontinuu. Nu vreau sa merg la psiholog fiindca nu-i pot spune mamei..chiar nu pot. Am impresia ca am cea mai aiurea viata, dar nu mai suport starea asta. Ajutor va rog nu mai pot sa plang toata ziua

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o situație încurcată.
eu ma prefac ca totul este bine.
Dacă reușești să te prefaci, de aici rezultă că ești puternică.
Nu am niciun moment de fericire zilele astea, nu am niciun moment de fericire zilele astea.
Nefericirea are un motiv clar? Dacă nu, rezultă că creierul interpretează greșit lumea și realitatea și are nevoie de o mică reparație. La asta te ajută psihologul, medicul școlar.
Plânsul e bun, căci descarcă durerea sufletească. Dar să râzi ai încercat? Și așa se poate descărca.

| Andreeush a răspuns:

Dacă tu nu vrei să faci ceva pentru a ieși din această situație nu o va face nimeni. Tu trebuie să îți înfrunți temerile.
Vorbește cu mama ta, cu prietena ta cea mai bună, nu sta să facă altcineva pentru tine fiindcă nu se va întâmpla. Problemele trebuiesc rezolvate, nu ignorate.

| anamaria82726 explică (pentru Andreeush):

Eu incerc sa ma autocontrolez si sa ma motivez cu niste chestii care nu sunt reale doar ca sa imi convina dar nu pot. Si nu prea am incredere in oameni. Da, mamei i-as putea spune e cea mai buna mama din lume dar nu e asa deschisa. E usor de zis, nu esti in situatia mea. Mersi oricum

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu trebuie sa iti plangi de mila, nu o sa vina nimeni la tine sa te bage in seama si sa va imprieteniti, tu trebuie sa mergi la ei, sa socializezi, sa te faci remarcata cumva.

| anamaria82726 explică (pentru Furnicuta000):

Pai faza e ca am cu cine sa stau. Am grup. Dar m-am nimerit prost la niste laboratoare incercand sa stau cu ele si a iesit prost