| Nuvreausaspunnumelemeusorry a întrebat:

Ok. Deci voi incepe cu inceputul. Pe scurt. Eram la scoala cu prietena mea si am primit provocarea de a ne urca pe pereti si sa dam din fund ( twerk pe perete) nu ne-am gandit ca e periculos. Mai erau cateva fete cu noi acolo. Noi in clasa avem doi baieti foarte foarte prosti, nebuni pe care profesorii nu ii suporta. Hai sa le dam nume, Marius si Florin. Dupa o luna, doua. Prietena mea s-a certat cu Marius si Florin apoi Marius a trimis o filmare in care eu si prietena mea dansam, a trimis-o mamei mele si mamei ei. Mama m-a pedepsit, etc, a doua zi la scoala am aflat ca nu el ne-a filmat pentru ca nu era in clasa. Ne-a filmat o colega care a trimis filmarea baietilor. Marius si Florin i-au aratat filmarea dirigintei. Eu eram sa fac atac de panica, sa lesin, tremuram, intrasem in depresie. Diriga nu ne-a zis aproape nimic, a spus ca am gresit dar doar am dansat. Si l-a intrebat pe Marius cu ce l-am deranjat noi ca am dansat? Bun. Dupa doua sapt prietena mea iar s-a certat cu Marius, acesta a zis ca va pune filmarea pe Facebook. Din nou plans si depresie. I-am spus mamei cu frica. Mama a zis ca na, ce poate ea sa faca? Sa se duca sa se roage de doi dementi? Nu. Ok... Marius nu a postat aia pe Facebook, m-am mai linistit putin. Am inceput sa vb cu el mai frumos adica sa ne intelegem mai bine oleaca. Recent am aflat de la o prietena ca mai multi copii au filmarea si ca a vazut-o si ea. Din nou atac de panica, plans, depresie. Ma gandesc in fiecare zi la asta. VA ROG AJUTATI-MA, AM NEVOIE DE SFATURI SA MA LINISTESC. Ce as putea face? Plzzz

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

rolling on the floor) "am intrat in depresie" extraordinar, ca in depresie intri asa in secunda 2 cand simti si tu putin stres. Bine v-a facut, poate va opreste din a ajunge panaramele liceului mai tarziu

| Raven a răspuns:

Sper că ai atâta creier încât să ții minte pe viitor că trăiești niște timpuri în care orice prost cu telefon te poate înregistra făcând orice, de la activitățile cele mai nevinovate și până la cele care cochetează cu codul penal, astfel încât să nu mai pățești din nou așa ceva.
În al doilea rând, poate înțelegi acum că nu orice provocare merită să-i dai curs, uneori e mai înțelept să zici pas, chiar dacă după aia vor spune că ești lașă. Nu crezi?
Asumă-ți greșeala și treci mai departe, diriginta a aflat, mama a aflat, o parte din colegi au aflat, ce e mai rău se poate spune că a trecut deja. Nu poți lăsa ca o astfel de întâmplare să-ți conducă viața iar dacă ajungi să te dai bine pe lângă nebunii/golanii clasei doar ca să nu posteze un clip stupid pe Facebook, cine știe până unde se poate ajunge și cu ce te-ar putea șantaja în continuare. Deja a ajuns să te hărțuiască fiindcă ai început să vorbești cu el.
Singura soluție este, așa cum a spus și @Plato, să glumești chiar tu pe tema asta, autoironia a salvat pe mulți, dacă tu faci mișto de tine însăți, îi dezarmezi, ei nu mai au ce zice dacă apuci tu să spui înaintea lor. De exemplu: și ce dacă postează pe Facebook, poate te văd producătorii vreunei emisiuni și devii vedetă ori dacă nu termin liceul, pot oricând să mă angajez ca dansatoare, mă mișcam cu talent, nu-i așa? și alte glume de genul ăsta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mor de pricep. cand dadeai din cu, r pe pereti nu ai avut nici atac de panica nici depresie? TE apuca doar cand te vezi pe filmare?

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa tei dai bine pe langa nimeni ca sa nu poate de filmulețul.E clar ca nu este tocmai o poziție si o chestie frumoasa făcută în cadrul unei școli dar nici nu este o greșală din care sa iti ia capul.Cred ca ar trebui să vorbești cu dirigintă ta cu toata rusinea sa iti ceri iar scuze si sa o rogi sa vorbeasca ea cu restul clase ca sa postezi pe internet o persoana fata voia ei poate sa fie caz penal.

| Nuvreausaspunnumelemeusorry explică (pentru Freya1):

Ok, multumesc. Am uitat sa mentionez ca acel baiat nu ma lasa in pace. Eram odata impreuna cu prietenele mele la cumparaturi iar acel baiat deschidea incontinuu cortina de la cabina de proba in timp ce eu ma schimbam si imi facea poze, eu trageam cortina si tipam ca sa ma lase in pace. M-as putea folosi si de asta? Ce as putea face?

| Freya1 a răspuns (pentru Nuvreausaspunnumelemeusorry):

Păi poti sa spui asta părinților si chiar sa il atentionezi si pe el ca poti sa depui plângere la poliție pentru asta si se va potoli.

| Andreeush a răspuns:

De ce v-ați urcat pe pereți?
Acum nu ai ce să faci, ignoră-i pe acei băieți, nu te mai băga în seamă cu ei.
Cu timpul o să uite lumea acea filmare.
Dacă stai și plângi nu rezolvi nimic.

| Plato a răspuns:

Vezi, draga mea, daca nu ati fi luat scoala in râs, daca ai fi fost o fata serioasa si sa nu faci prostii ca aia, nu ai fi trecut prin asta. Cum adica sa faci twerk? Mai ales la scoala. Nu te-ai gandit deloc inainte?
Elevii nostri fac twerk in loc sa invete, apoi ne miram de ce societate infecta avem.

Pai ce ai putea face?
- Cea care a filmat trebuie pedepsită, deoarece e interzis sa filmezi/faci poze in scoala
- Cere-i ajutorul mamei, ca e cea mai in măsura. Explica-i ca ai fost inconștientă, iar acum ai nevoie de ajutor.
- Pentru a scăpa de miștouri, glumeste si tu pe seama asta. Daca vor vedea ca nu te deranjează subiectul, ca glumesti si tu pe seama lui, nu iti vor mai scoate ochii cu asta.
- Nu mai fi depresivă, ca nu te ajuta cu nimic, nu mai poti schimba ce ai facut. Nu e nimic in halul ala de amuzant incat sa reziste mult timp, se va pierde filmarea, cu timpul.
- Daca ti-ai zis vreodata "viata mea e distrusa" sa stii ca NU e asa. Incidentul va fi uitat la un moment dat, iar chiar daca il tine cineva minte, cand esti adult nu te mai afecteaza, deoarece va fi pus pe seama "eram tanara/copila", se intampla.

Totusi sper ca tu conștientizezi ca ce ai facut e o prostie fara margini. Sper ca iti corectezi comportamentul si intelegi ca mergi la scoala sa inveti, nu sa faci twerk. Esti eleva, nu dansatoare la bara.
Cum ti-am spus, daca erai o fata cum trebuie, nu treceai prin asta.

| pagliaci a răspuns:

Asta nu e depresie, asa se mai manifesta prostia din cand in cand. Se numesc consecinte si o sa ai parte de ele la fiecare actiune pe care intreprinzi in viata asta.

| Nuvreausaspunnumelemeusorry explică:

Am uitat sa mentionez ca acel baiat, Marius nu ma lasa in pace. Eram odata cu prietenele mele la cumparaturi si m-am dus sa probez niste haine, baiatul tot venea si imi dadea la o parte cortina cabinei de proba, in timp ce ma schimbam, si imi facea poze. Am inceput sa tip la el si i-am zis sa ma lase in pace. M-as putea folosi de asta? Ce as putea face?