| Msadjsafsdgfdsfdss a întrebat:

Pff,iar va deranjez! Ma aflu intr-o mica diema! Nu stiu cum sa o conving pe mama sa aiba incredere in mine! Spre exemplu,acum cateva zile am fost la un majorat si inainte sa plec mi-a tinut morala,iar eu m-am suparat ft tare atunci,am plans si parca nu-mi mai trebuia nimic! Nici la discoteca nu ma lasa,desi stiu sa-mi port de grija! Vede tot felul de prostii pe la tv, si crede ca si mie mi se poate intampla ceva! M-am saturat....acus urmeaza sa ma duc la un alt majorat si,cu siguranta,iar o sa ma bata la cap! Vreau sa aiba incredere in mine, sa nu ma mai preseze atat de mult! Ce pot sa fac? Hellppp.

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Eu stiu ca esti la varsta la care nu intelegi prea multe si consideri ca ti se face nedreptate si esti lipsita de libertate. Dar tu trebuie totusi sa te gandesti ca mama ta nu iti vrea raul, si daca era o mama rea nu ii pasa de tine ce faci si unde te duci si cu cine. Nu te invata de rau, si o sa ii dai dreptate mai tarziu, chiar daca poate ai auzit de multe ori vorbele astea, chiar asa e. Nu e vorba ca nu are incredere in tine, dar tu, nu poti avea incredere in oricine din afara familiei tale, si nu depinde de tine daca ti se va intampla ceva rau. Nu ai de unde sa stii tot timpul ce oameni sunt in jurul tau, la un club sau la o petrecere sau oriunde. Ce vede mama ta si eu si toti la tv, nu sunt filme! Sunt din pacate adevaruri, si stiu ca toti zicem "nu mi se poate intampla mie asta", dar nu e asa. Trebuie sa intelegi ca tine la tine si ca nu vrea decat sa te protejeze. Eu te inteleg si pe tine ca adolescent, si ca vrei mai multa libertate ca oricare altul de varsta ta, dar o sa ai timp de astea si mai tarziu. Incearca sa gandesti matur si sa nu te mai certi cu ea, si sa ii multumesti lui D-zeu ca are cine sa iti poarte de grija.

| Msadjsafsdgfdsfdss explică (pentru IsabelaIssa):

Multumesc frumos pentru sfaturi! Daca stau sa ma gandesc mai bine, ai dreptate :*

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Msadjsafsdgfdsfdss):

Ma bucur ca esti de acord, pentru ca nu te invat de rau. Cel mai bine o sa iti dai seama de toate astea cand o sa fi parinte. Eu inca nu sunt, dar totusi am maturitatea sa spun asta si sa fiu de acord cu parintii mei, pentru ca fiecare adolescent trece prin asta, dar parintii nostri nu ne vor raul. Te pup, numai bine!

8 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Increderea nu se cumpara, se castiga.Ai facut ceva in trecut sau te stie ca esti predispusa sa faci prosti.Eu la orice eveniment social unde merg si se consuma bautura nu-mi spun decat frumos,odata sau de doua ori sa nu ma imbat(nu are sens,nu-i vad rostul,nu vad cum te distrezi beat, deact cand esti singurul treaz intre restul beti) pentru ca am fost si cu ei la nunti, rude etc, si au vazut ca nu sunt bautor is nici fumator, asa ca au incredere in mine.Situatia nu e la fel la tine pentru ca stiu ca esti predispusa.Trebuie sa castigi increde, nu ai cum so cumperi sau primesti peste noapte...

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Vede tot felul de prostii pe la tv, si crede ca si mie mi se poate intampla ceva"

si tu te crezi invincibila si ca nu poate sa ti se intample nimic, asa e?

| Msadjsafsdgfdsfdss explică (pentru suntserios):

Sa stii ca da! Asa ma considerhee hee

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Msadjsafsdgfdsfdss):

Asa ai zis si cei de la tv.Asa au zis si ei "nu mi se poate intampla mie" pana cand... li s-a intamplat tongue Nici un baiat nu poate sa spuna asta(punand opune rezistenta mai multa, etc), ma mir ca tu o spui...

| suntserios a răspuns (pentru Msadjsafsdgfdsfdss):

Asta dovedeste ce copil fara minte esti

| NorishorPhufos a răspuns:

Eu cred ca asta e din cauza ca tine foarte mult la tine si nu vrea sa se intample ceva. Mama ta este doar foarte protectiva, si asta de la ce crezi ca vine? De la iubirea care ti-o poarta. Pana la urma toate mamele sunt asa.
Parerea mea este ca ar trebui sa vorbesti cu ea si sa-i spui ca vrei sa aiba incredere in tine si astfel ea nu face decat sa te indeparteze de ea. Tot se bazeaza pe dialog, asa ca asta a trebui sa faci si tu. Poate te intrebi " cum sa fac eu asta? Nu pot!", treaba este in felul urmator: cand va incepe din nou sa iti vorbeasca despre asta si sa "te bata la cap" tu incepi sa-i spui ceea ce simti. Sper ca ti-am fost de ajutor :*