| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa refuz sa semnez procesul verbal pe care politia rutiera mi-l intocmeste pe motiv de depasire a vitezei limita? si sa zic ca doresc sa atac in instanta aceasta decizie a lor?

Răspuns Câştigător
| mariobros a răspuns:

Poi depinde de multi factori, daca te-a prins peste limita cu radarul, acel aparat trebuie sa aiba certificat la zi de la metrologie ca e functional in parametrii specificati, daca operatorul are certificare sa lucreze cu aparatul respectiv, nu orice agent are dreptul sa lucreze cu radarul, daca ai fost filmat pe timp de ploaie atunci aparatul e posibil sa dea erori, deci inregistrarea vitezei tale nu e sigura 100%, daca aparatul a fost pornit instantaneu in timp ce tu te indreptai spre el, normal e ca aparatul sa aiba la dispozitie circa 45 de secunde sa se calibreze, in acest timp pe ecranul aparatului apare litera T, semn ca aparatul se calibreaza si iar se considera ca poate da erori, deci proba nu e concludenta 100%.

8 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Poti sa refuzi dar crezi ca vei reusi sa cistigi batalia cu ei? m as mira. s ar putea sa cheltui banii degeaba si sa platesti si amenda

| unavailiable93 a răspuns:

Din cate am inteles de la tatal meu, procesul verbal poate fi refuzat atata timp cat el nu este insotit de dovada depasirii vitezei. Dar iti spun, ca nu sunt sigur! Si atata timp cat tu ai dovezi care sa dovedeasca, contrariul, sau atata timp cat tu esti sigur ca politia nu are dovezi care sa arate ca tu ai depasit in ziua de la ora de viteza, poti sa ii actionezi.

| selef a răspuns:

Pentru mai multe lamuriri incearca aici:
http://www.amenda.ro/amenzi_rutiere/va_amendeaza.php

| mariobros a răspuns:

Foarte important, la rubrica mentiuni tu trebuie sa scrii ceea ce consideri tu inadecvat, sau ca nu ai mentiuni, doar tu trebuie sa desenezi cu pixul acolo, altfel pv este invalid, oricare ar fi abaterea

| kllass a răspuns:

Mario, litera T vine de la target nu de la calibrare.In rest este adevarat tot ce spui.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ori refuzi să semnezi procesul verbal ori semnezi și îl ataci în instanță.
Pentru depășirea vitezei ești înregistrat, ei au dovadă împotriva ta, în schimb tu nu. Vei pierde cu "succes" acțiunea împotriva lor.
Gândește-te de două ori înainte de a călca pedala de accelerație și încălcarea legii la regimul rutier.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Legiuitoarea din cate am inteles aparatele radar nu sunt de o precizie foarte buna pentru ca trebuiesc folosite numai in anumite conditii meteorologice...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cristi-am o veste foarte proasta pentru tine.Toate aparatele radar montate pe masinile politiei sunt verificate metrologic.chiar daca unele sunt numai in acte, insa sunt.Nu iti recomand sa te apuci de un proces, vei pierde mai mult decat o simpla amenda. Data viitoare fii mai atent la viteza.