| anonim_4396 a întrebat:

fetelor, voi aveti asa in voi stabilit ca sa bagati orice baiat in friendzone? nu de alta dar poate unii baieti va plac. voi refuzati efectiv orice conversatie mai sincera si imediat il tratati ca pe un intrus. nu stiu daca ma exprim bine, dar asta vad la cam toate.

Va trebuie semne din cer, momentul 100% perfect ca sa vorbiti si voi normal si deschis cu un baiat? strain ma refer.

Nu inteleg, vreti sa fiti iubite, dar cum va baga in seama cineva gata, parca va taie capul. fz direct scrie pe el. sau mai rau, sa nu i mai raspundeti. cel putin fete de tipul asta am intalnit

am iubit fete si parca toate asta au dorit, asta au vrut, sa ma bage in fz. si parca asa mi se pare, toate au placerea asta, sa bage nu numai pe mine, toti baietii.

nu vreau certuri si alte tampenii, am facut o intrebare la fete, daca vor sa raspunda bine, daca se simt ofensate ca le am descoperit planul malefic de a baga in fz bine laughing dar nu vreau alte tampenii.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca nu este vina fetelor ca exista friendzone si vina e baietilor care trag de o fata si se mint ca ea e iubita lor sau ca le place, totul porneste de la atractia fizica care e in primele 5 minute daca vezi ca fata nu te place pa si gata dar nu uni obsedati sexuali trag de ele se transforma in niste surori masculine care le asculta la greu, cum sa vrei sa faci sex cand ala zici ca e fratele tau, niciodata in istoria umanitati nu au existat prieteni intre fete si baieti e ilogic asa ceva asistam la o feminizare a barbatilor, vrei prieteni cauta de sexul tau simplu, eu niciodata n-am tras de una si cand am tras am vazut asta si am lasto, deci nu trebuie multa filozofie, 5 minute te vezi cu ea nu te place gata, daca nu te place in alea 5 minute nu te va place nici un 5 luni in care sa te comporti ca un catelus pe langa ea, la fete le plac baieti frumosi, inalti, bine facuti nu e greu de inteles, cautati una de nivelul tau si te va accepta ca iubit nu ca un catelus, multa bafta si numai generaliza atat ca si noi bagam fete in freindzone sau ca roata de rezerva pentru sex, fetele sunt emotionale le place un mascul alfa chiar daca ele isi vorbeste de suflet etc una ne dorim rational alta e emotional

| Doub a răspuns:

Ohh, vaiii, am fost deconspirate.
Încă nu ai găsit tu fata potrivită.

| peperonies a răspuns:

Nu ba te baga in friendzone ca esti lache.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toată chestia asta cu "friendzone" este deja scăpată de sub control...
Dacă o fată acceptă toți băieții, e numită curvă. Dacă o fată nu acceptă pe nimeni sau doar pe unul, "bagă în friendzone pe toată lumea".

Lumea nu e așa cum arată în filme că se uită unul la altul o dată și gata, dragoste la prima vedere. Mai trebuie și să conversezi cu o fată încât să ajungeți la o relație. Să-i arăți că vă puteți înțelege, că aveți interese comune, nu doar să vă schimbați statusul pe facebook de la "single" la "într-o relație" și să nu vă mai vorbiți niciodată.

Până acum n-am văzut problema friendzone-ului decât la adolescenți. Nu toată lumea crede că e un lucru important să fie într-o relație, de asta ești considerat un "intrus". Și sincer, nu cred că tu ai începe să-ți spui toată viața unui străin întâlnit random pe net, de exemplu.

Teoriile astea nu vreau să ajungă la o ceartă.

| NicolasAlx a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia e ca nu gasesc cu cine sa comunic nici macar asa orice. caut o fata sa comunic orice si nu gasesc. sunt prea distante toate happy imi pare rau ca sunteti asa. Si da, baga in friendzone pe toata lumea. pentru ca asta stie ea. eu nu cer o relatie din prima ci o conversatie sincera. si fata e prea distanta. happy si chiar daca ii ofer o conversatie sincera si ne intelegem, tot acolo ajung. pentru ca fetele nu mai pun suflet happy o seara buna. multumesc.

| anonim_4396 explică (pentru NicolasAlx):

Din moment ce generalizezi prin "sunt prea distante toate", înseamnă că tu ești cel veșnic nemulțumit.
Dacă vezi că nu te acceptă, caută și tu pe altcineva.
Și, ca fapt divers, câte iubiri nereușite ai avut de ai ajuns la astfel de generalizări?

| NicolasAlx a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar doua. nu prea caut nici eu fete.

| anonim_4396 explică (pentru NicolasAlx):

Atunci de unde știi că toate fetele sunt așa sau altfel?
Ai mai multe șanse să rămâi forever alone dacă deja ai prejudecăți din astea.
(Și eu sunt fată, măcar să știi că pot și ele să vorbească)

| MissADEEL a răspuns:

Te-ai gândit că poate la tine e problema?
Stai cinci minute și analizează.
Poți să deschizi facebook-ul/whatsapp-ul și să te uiți la o conversație. Ai în vedere: cum am abordat-o? Ce replici am folosit? Ce subiecte am discutat? Am fost prea distant? Am fost prea apropiat? Părea interesată sau răspundea doar din politețe?
După ce o să știi să îți răspunzi, o să îți dai seama dacă ai greșit cu ceva.
Granița dintre friendzone și relație e dată de echilibru.
Ca să știi să cucerești o fată trebuie să nu fii nici prea distant, nici prea apropiat. Bine, vorbesc prostii, toți suntem diferiți ca persoană, așa că vorbesc din perspectiva oricărei fete care gândește ca mine.
Te porți cu ea ca un potențial iubit, nu ca un șervețel pe care să își verse lacrimile. Că atunci intri în friendzone.
Nu te plângi prea mult, dai dovadă de o persoană pe care te poți baza, că de nu, intri în friendzone.
Ai simțul umorului, nu ești plictisitor, aduci subiecte interesante în discuție, atunci nu te temi de friendzone.
Și hai să vorbim despre aspectul fizic.
Nu îți trebuie cine știe ce mușchi, deși nici sala nu e un loc de care să te ferești. Îmbracă-te cu gust. Ai grijă de igiena de viață (sănătate, somn, gânduri, hrană) și de igiena corporală.
Fii sincer.
Nu da vina pe ceilalți.
Caută să fii o persoană care să vrea să evolueze.
Când cauți o persoană, o idee ar fi să semănați cât mai mult din toate punctele de vedere. Să fiți la același nivel. Fiindcă dacă îi dai mesaj lui Barbie când ea e înconjurată de Keni, clar nu o să îți răspundă pe plac.
Cam asta caut eu la un tip, involuntar aș zice. Dacă îmi displace, atunci automat o să îl resping sau o să îl bag în friendzone ca să nu se simtă prost, știi.

| NicolasAlx a răspuns (pentru MissADEEL):

Vreau doar sa am o conversatie cu o fata. si sa ma inteleg cu ea. nu vreau sa o agat. desi n ar fi rau. si nu gasesc o fata sa comunic si eu. atat. sa ma inteleaga. parca sunt de pe alta planeta. imi pare rau ca singurul prilej prin care pot vorbi acum cu voi este sa va spun ca de fapt nu pot vorbi happy

| MissADEEL a răspuns (pentru NicolasAlx):

Abordează cât mai multe fete. Cred că te-ai oprit prea devreme sau ți-ai ales persoanele nepotrivite. Și ce am zis mai sus nu e valabil doar când vrei să te pui în relație cu cineva.

| anonim_4396 explică (pentru MissADEEL):

Esti perfect/a, bravoo n-am ce zice wow.

| Moonset a răspuns:

Okay, asta e ciudat. Destinul e impotriva ta! laughing glumesc. Nu stiu, probabil nu ai gasit fata potrivita. Si. mai ales ca acum sunt tot felul de tampiti pe fb. nu e prea bine sa te bagi asa de odata dar nici sa fii salbatica. Incearca sa iti gasesti o prietena cu care te poti intalni fata in fata, asa o vei face sa aiba incredere in tine.