| cristi9877 a întrebat:

Sal tpu.Cum se rezolva problema aceasta cu probabilitati:Intr o urna sunt 5 bile negre si 10 bile albastre.Care este probabilitatea ca la o extragere sa obtinem
A)o bila neagra
B)o bila albastra
M-am uitat la sfarsit la raspunsuri la culegere si rezultatele sunt la a)1 pe 3 si la b)2 pe 3 dar nu stiu rezolvarea dau funda cine ma ajutahappy

Răspuns Câştigător
| Ashleychampi33 a răspuns:

P=nr. cazuri convenabile/nr.cazuri posibile
a)P=5/(10+5)
P=5/15
P=1/3
b)P=10/(10+5)
P=10/15
P=2/3
Sper sa te ajute

4 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Probabilitatea=cazuri favorabile supra cazuri posibile.
a)5 supra 5+10 adica 15.Simplificam cu 5, si ramane 1 supra 3.
b)10 supra 15.Simplificam cu 5 si rezulta 2 supra 3.
Bafta. (desi, este interzis sa-ti faci temele pe TPU)

| NinaParadise a răspuns:

Iti explica Nina! laughing
Deci, probabilitatea ca bila extrasa sa fie NEAGRA este egala cu NUMARUL DE BILE NEGRE SUPRA NUMARUL TOTAL DE BILE.Asta inseamna ca la subpunctul a) vei avea 5 supra 15 adica 1 supra 3 (prin simplificare)
Probabilitatea ca bila extrasa sa fie ALBASTRA este egala cu NUMARUL DE BILE ALBASTRE SUPRA NUMARUL TOTAL DE BILE.Cu alte cuvinte, vei avea 10 supra 15, adica 2 supra 3 (prin simplificare).
Ai inteles? smug
Fundaaa? puppy dog eyes

| BeInnocent a răspuns (pentru NinaParadise):

Tie ti-as fi dat fundita.

| Petrachi_Nina_1965 a răspuns:

5+10=15 cazuri favorabile
A)p=5 pe 15= 1/3
B)p=10 pe 15=2/3