| dot a întrebat:

Pentru cei care au fumat si s-au lasat...cum ati facut oameni buni?
stiu ca e vb de vointa, dar partea proasta e ca nu prea pot avea acum (sunt intr-un moment nu prea bun al vietii mele). mentionez ca fumez in jur de 35 de tigari pe zi. dati-mi un sfat, nu ma judecati happy merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| adellinas a răspuns:

Incearca sa le raresti macar daca nu te poti lasa, 35 e fff mult, intra in categoria heavy smoking, poti face un atac AVC sau un stop cardio respirator in orice moment. Nu stiu ce varsta ai, daca ai si sub 20- 25 de ani e grav sa stii...

| rockaholic a răspuns:

Vălelei. 35 de ţigări e mult. Oricum nu ştiu dacă te vor ajuta site-urile, pentru că nu fumez.
http://ro-ro.help-eu.com/pages/index-22.html

Răspuns utilizator avertizat
| Catalion a răspuns:

Eu cand am inceput sa fumez acum vreo 2 ani, am fumat timp de o saptamana cate o tigare pe zi, dar nu pentru ca imi placeau ci am vrut sa par mai smecher pentru ca toti din zona mea fumau asa ca mi-am zis sa incerc si eu. Dupa o saptamana fix, mi-a venit mintea la cap. Adica realizasem ca tigarile sunt o porcarie, o inventie prosteasca creata de nu stiu cine ca sa se imbogateasca pe seama oamenilor slabi si ca sa le ofere celor care nu au altceva mai bun de facut cu vietile lor, un scop marunt si anume fumatul, ca sa mai treaca plictiseala vietii. Ma gandeam ca de ce sa risipesc banii pe tigari si sa devin un obsedat slabanog si bolnav cu fum in plamani, adica un dependent, in loc sa cheltui banii pe dulciuri si alte lucruri folositoare. Paream sau nu smecher, m-am lasat pana la urma si am aruncat pachetul de tigari. Nu a avut nici o logica pentru mine fumatul. Fumatul iti strica sanatatea si ironia e ca mai cheltui si bani ca sa ai sanatatea stricata, iar cand te imbolnavesti, o sa dai o gramada de bani pe medicamente. De ce sa-ti faci singur rau cand poti sa te scutesti de durere. Am vazut oameni care se plang ca nu au bani, ca au un salariu mic, dar de fumat fumau si la cat costa un pachet de tigari in ziua de azi, nu ma mira ca nu aveau bani. Daca ar renunta la tigari, o sa se observe ca pana la urma nu sunt asa de putini bani, daca nu-i risipesti aiurea. Asta a fost motivatia mea. Crezi ca e o motivatie buna si logica pentru tine? Daca nu e indeajuns, inseamna ca ai un suflet slab si preferi sa ramai prizonierul tigarilor in celula lor, in loc sa iesi pe usa deschisa a celulei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumeaza acum in starea asta si dupaia lasate ca nu e bine sa fumezi arunca toate tigarile nu mai cumpara nu e bine am fumat si de azi eu ma las am tras doua fumuri si am zis gata pun capat fumatului

| geo_1909 a răspuns:

Fumeaza acum in starea asta si dupa aia lasate ca nu e bine sa fumezi arunca toate tigarile nu mai cumpara nu e bine am fumat si de azi eu ma las am tras doua fumuri si am zis gata pun capat fumatului

| bebitza_3258 a răspuns:

Pff... incearca sa iei altceva in loc de tigari. stiu ca e greu sa te lasi de ele. E vorba de vointa intr-adevar. Incearca sa mananci seminte spre exemplu. cand esti stresat, iti vine sa fumezi. Incearca sa nu-ti mai cumperi tigari. totusi este vorba de aproape 2 pachete pe zi. Gandeste-te si la viata tahappy. Apoi incearca sa te feresti de anturajele in care se fumeaza. Daca ai vointa poti sa le mai lasi si cu timpul poti scapa de ele complet. Trebuie sa-ti pui in minte ca de azi nu mai fumezi si vezi cat rezisti (nu-ti mai cumpara tigari). pentru ca daca iti cumperi nu te mai lasi niciodata.