| rateu a întrebat:

Sunt in clasa a-8-A si am niste probleme sa zic asa...am dat o testare la mate acum o luna, cred..si am facut niste greseli pe acolo iar in cele din urma am luat 4..mentionez ca fac pregatire cu doamna de la clasa dar pur si simplu nu pot sa inteleg matematica..nu prea pot sa imi fixez niste notiunile in cap.Mentionez ca si la romana am avut aceeasi problema dar acolo am reusit sa ma "indrept", aveam note mici si acolo dar acum am numai 10. Dar, la mate se pare ca este o alta problema.Mi-e frica pentru examen si de aceea va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, sa imi dati niste sfaturi ce sa fac.Multumesc anticipat. FUNDA!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit. Se reanfinteaza scolile profesionale. Si acolo trebuie sa meraga cineva ca n-or merge toti la facultate. Nu se poate numai sefi. Mai trebuie si muncitori. Oricum, dupa cum scrii, nici la romana nu stiu de ce ai 10. Semnele de punctuatie sunt aiurea. Scrii cu litera mica dupa o propozitie incheiata, etc.

| rateu explică (pentru Salontanul):

Tacerea e de aur si vorba de argintwinking.

| Salontanul a răspuns (pentru rateu):

Auuuuuuuu! Ce jmecher esti! Nici n-am mai vazut ca tine! "Noi de asta te iubim, ca ca tine nu gasim".

| rateu explică (pentru Salontanul):

Zici de mine "nici la romana nu stiu de ce ai 10. " dar se pare ca sti doar sa critici "Noi de asta te iubim, ca ca tine nu gasim"."Ca ca"? mai bine taci decat sa te faci de ras singur.

| rateu explică (pentru Salontanul):

Si mai am de facut o obeservatie "domnule" rolling on the floor) "reanfinteaza" poate se reinfiinteaza vroiai sa zici.

| Salontanul a răspuns (pentru rateu):

Maestre, ai gresit grav! "Noi de asta te iubim, ca ca tine nu gasim" era intre ghilimele ceea ce poate semnifica faptul ca este scrisa in mod ironic. N-ai priceput nimic! Cat despre "reanfinteaza" ai dreptate si eu recunosc. La mine insa e o greseala de viteza si nerepetata. La tine este altceva.

| rateu explică (pentru Salontanul):

Oricum nu vezi fundawinking

| Salontanul a răspuns (pentru rateu):

Nu-i problema. La 6 raspunsuri daca primesc o funda. Este tot chestie de educatie. Unui om trebuie sa-i multumesti cand se oboseste pentru tine. Dar mai nou tinerii merg la 6 ani la scoala si nu poti sa le ceri cei 7 ani de acasa.

| OpinieSiSolutie a răspuns:

Problema? Lipsa de exercitiu, asa ca pune mana si toceste creioanele pe caietele de matematica!

| anonima40 a răspuns:

Uite un sfat din partea mea : inca mai ai timp sa faci ceva in privinta asta, eu ti-as sugera sa iei tot ce ai facut in clasa si la pregatire de la capat si sa incerci sa faci cate 2-3 exercitii la fiecare capitol. o sa iti fie mai usor pentru ca asa am patit si eu si asta am facut si am luat la examen 9 fara sa fac pregatire niciodatawinking succes :*