| Bris a întrebat:

Vi s-au intamplat vreodata lucruri ciudate?(nu ma refer neaparat la ceva paranormal laughing )

3 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

- Eram intr-o seara mai mult persoane in fata portii, mai exact eu, inca doua fete cu unchi si un vecin, fiind si invecinata cu cimitirul se putea observa llimpede "cloportnita" sau cum se scrie, si deodata a aparut o silueta de om acolo, pentru ca noua ne era frica, unchiul si cu vecinul au fost sa vada ce e, si cand au urcat nu mai era nimic, insa daCA ERA un om sau chiar nimal, nu se putea sa plece pur sis implu, pentru ca cloportnita are o singura iesire si se observa inca din poarta, Tot ce mai stiu este ca atunci cand s-au intors aveau fetele speriate, insa totusi au spus ca nu era nimic.

-poate nu e chiar asa de infricoator cand povestsc, insa uneori imi sar carti din biblioteca si se trantesc in usa, iar uneori noaptea aud cantece lente de nicaieri, desi strada pe care locuiesc e foarte linistita al acea ora, sua asaar trebui.

-nu situ cat de adevarat este, insa pe un pod dintr-un oras apropiat de comuna noastra, se spune ca apare la miezul noptii fantoma unei mirese care te striga pe nume, iar daca ii raspunzi, mori pur si simplu. Se aud de persoane care au patit-o, si chiar unii profesori la scoala povestesc asta.

-o bunica a unei prietene i-a povestit ca atunci cand era mica si se intorcea noaptea impreuna cu parintii ei de la niste vecini pe deasupra capetelor lor au aparut niste "fumuri" care luau forma unor siluete omenesti asemanatoare unor mirese (datorita rochiei de mireasa) atunci mama ei i-a acoperit gura si nu au mai pasit deloc, au asteptat sa treaca fenomenul, dupa mama ei i-a explicat ca daca vorbesti in timp ce ele se plimba imprejurul tau, timp de 7 ani paralizezi iar dupa mori.

- tot acea prietena mi-a povestit ca pe strada bunicii ei este un barbat care are adesea cosmaruri referitoate la un barbat fara cap cu o caciula neagra, iar atunci cand incearca sa se roage acel om ii apare in fata si nu il lasa, iar acum si fiul sau a "mostenit" visurile acelea.

-Preotul de la Biserica de la care apartin ne-a povestit ca pe vremea cand era copil si se plimba printre morminte in noaptea Invierii, a vazut in fata o femeie alba cu parul luung, atnci a fugit.

-La alta biserica din comuna, batea intr-o zi clopoul fara motiv, iar peste ceva timp au descoperit acolo urme de sange.
-Sau sora mea mi-a povestit ca intr-o zi cand venea de la liceu cu o colega au trecut prin parc, i acolo o cersetoare se tot tinea dupa ele cerandu-le bani, ele neoferindu-i aceasta le-a blestemat spunandu-le ca o sa vada ele ce vor pati. Nu au luat-o in serios si cand sa traverseze a aparut de niciunde o masina cu viteza pe trecere, desi s-au asigurat inaine. Norocul lor a fost ca soram-ea a cazut in fund si a tras-o si pe colega ei si astfel nu au patit nimic.

| AdaLeo a răspuns:

Mda...
Cand mergeam spre scoala (acum... 2 ani? cam asa) si doream sa trec o straduta ingusta, a trecut o masina rosie si dua ea mi s-a parut ca e si un fel de cearsaf alb. Dupa ce s-a indepartat, m-am uitat sa vad unde a cazut cearsaful sau daca e tot in urma masini... dar nu am vazut nimic (precizez ca era primavara-toamna).
Sau...
Cand eram mai mica, bunicii au fost impreuna cu familia mea acasa. Bunicaul+Bunica+mama erau in bucatarie (faceau sarmale parca) si eu + tata + fratele meu in camera, la PC.
La un mom. dat, am auzit un clinchet. Am mers in bucatarie, niciunul din ei nu avea un clopotel, tata cu fratele nicidecum, iar clopotelul inca se auzea. Am mers inspre camera unde se auzea si usa are un fel de geam mai cat ea si,, iincrustat,, cu modele, dar totusi transparent insa nu poti sa vezi CLAR prin ea. M-am uitat si era o silueta mare, rosie, Care se misca. Clopotelul inca suna. Cand am intrat, clinchetul a fost tot mai slab(parca se indeparta) si nu era NIMIC rosu. Cadourile erau toate in pungi albastre si in jur (ex. Dulapul. ) e maro. si nu se misca. (era de Craciun, acesta ar fi un motiv in care cre dca exista). Bineinteles ca acum parintii cumpara cadourile etc dar... e cam ciudata si chestia asta, nu? happy

| madalinutza1876 a răspuns:

Pai eram intr-o zi, venisem de la scoala si ma pusasem direct pe net, mda totul mergea bine dintr-o data se aude usa scartaind, ma uit la ea si nu era nimeni, apoi ma trezesc cu varamea langa mine care se uita foarte ciudat la mine si m-am dat cu scaunu peste cap!
A si mai eram la tara in vacanta de vara mai pe la sfarsitu lu august..ne jucam fete filme sau baieti si trebuiam sa pun un numar cu o fata.Ne-am dus langa gemul din spatele casei, sa mentionez ca o femeie ne spusase ca pe langa casa mea dau tarcoale ielele si bineinteles ca nu am crezut-o.In timp ce ii spuneam numarul la ureche s-a auzit un vuiet subtirel si a batut ceva direct in geam, atunci am tipat si am fugit de am mancat pamantu. Sper ca te-a amuzat ce ti-am spus eu acum!