| AnonimCuSentimente a întrebat:

Am 14 ani si sunt fata. Am mare nevoie de voi pentru ca simt oarecum ca pic in depresie. Sunt clasa a 7. a. Mai am o treapta si vine examenul de capacitate. Vreua pe profil real de Biologie-Chimie, din care vreau sa devin medic. Faza e că nu ma inteleg ft bine cu mama. Inteleg ca lipsa tatalui meu in viata noastra a afectat-o dar nu e singura. Si eu am crescut fara ei mult timp, doar cu bunica. Da, ma sprijina cu meditatii la matematica si altele, dar nu simt ca am sprijin sufletesc din partea ei. E mai rece si acorda mult mai multa atentie celei mici decat mie. Ma tot forteaza sa invat, si eu sunt genul care invata din proprie inițiativa nu fortata. Ea niciodată nu ma vede invatamt >asta e parerea ei. Pt eu stau in camera mea mai mult si ei nu ii convine asta. Dar o fac pentru ca daca incerc sa am o discutie cu ea, in cele din urma se transforma in cearta pentru ca nu suporta sa "ii raspund". Daca nu e ca ea, nu e nici ca mine. Iar eu sunt genul care isi sustine ideea cautatnd cu orice pret cele mai potrivite argumente...si de aici începe cearta. Ini reproseaza ca atunci cand ea nu va mai fii de mine o sa se aleaga praful pentru sunt o proasta... Si asta ma doare cel mai tare. De ieist cu prietenii ma lasa(nu mereu) dar dupa ce ma face sa ma simt ft naspa.
Nu mai stiu ce sa fac sincer...

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Ai curaj sa vb cu ea si sa-i spui toate astea? Daca nu, eu i-as scrie tot ce simt pe o hartie, cum ma simt, ce ma deranjeaza, cam exact ce ai scris aici. Iar la sfarsit spune-i ca o iubesti si vrei sa fie bine. S-ar putea sa fie un semnal de trezire pentru mama ta si sa se schimbe. Succes!

3 răspunsuri:
| Acras a răspuns:

Spune-mi cati ani mamicutza ta si apoi iti pot spune sa te pot ajuta...big grin

| Elegant a răspuns:

Stii, te inteleg. Nu prea ai ce face, eu iti urez succes in cariera visata de tine. Ar trebui uneori sa "faci ca ea" chiar daca nu are dreptate, deoarece se va simti 'inteleasa'. Ar trebui sa ai o discutie calma, si sa ii spui ceea ce simti tu, ceea ce te afecteaza emotional. Incearca sa vorbesti cu alte persoane apropiate.